68 's-Gravenhage en ten bureele van den Rijks-Waterstaat te Goes gaf geen resultaat. Op de tegenwoordige Topogra- graphische kaarten prijkt het water zonder naam. Op alle oude kaarten heet het de Piermans- of Pietermanskreek, een naam, die nog bekend is bij de huidige bevolking. Wij vonden het als zoodanig reeds genoteerd op de kaart van J. Vleugels van 1631, van Arlebout van 1632 1en van Bleau van 1635. Het „Oudemansgat", geteekend op de kaarten van Geensen van 1698 en van Hattinga van 1748 2kan hetzelfde zijn als de Piermanskreek, doch lijkt ons meer een andere geul, even ten Oosten van de laatstgenoemde en parallel ermee. Het Vinckenisse Gat wordt ook genoemd op kaarten uit de 17e eeuw, o.a. op een gedrukte van Nic. Visscher en op een, uitgegeven door de Weduwe Ottens. Ook Geensen teekent het met dien naam op zijn hiervoor vermelde kaart van 1698. De naam is bij de bevolking altijd zoo blijven voortleven alleen de tegenwoordige Topographische kaarten geven aan „Vinkenisse Kreek". Ziedaar in het kort de resultaten van ons onderzoek naar de namen Valkenisse- en Vinkenisse Gat. We meenen, na te hebben aangetoond, dat vóór de 16e eeuw van het bestaan der wateren geen spoor is te vinden, de vraag te mogen stellen of niet de mogelijkheid bestaat, dat de Piermanskreek. het Vinkenisse Gat en de Batsche Kaay kreken zijn, die ont stonden in het overstroomde gebied na de watervloeden der 16e eeuw. Wel hebben we zekerheid, dat in de 13e eeuw in het gebied ten Zuiden van de Hinkele de wateren de Scoude en de Zekhelinge stroomden. De laatste is ons alleen bekend uit de reeds vermelde oorkonden de Fremery no. 170 en Cronica de Dunis CXXVIII, respect, van 1273 en 1339, waarin de grenzen genoemd worden van de bezittingen der abdij Duins te Waarde, n.l. „het land tusschen Honte, Hinkelinge, Scoude en Zekhelinge". Daar Waarde in het Westen en Noorden 1Inv. Kaarten Rijksarch. Zeel. no. 689 en 644. 2) Inv. no. 662 en 667.

Archief | 1932 | | pagina 124