73 ende arfnamen, Hughe Kempen, Janne, zinen zone^ Witte ende Arnoude, zinen broeder, ende tseer Willems kindre van Staple ende hare deelnemers ende arfnamen, Diederike tser Dankards sone ende zinen broedre, Pieter van der Vlake, tser Jans wedewe van den Waerde ende hare kindere ende alle der vorseider deelnemers ende arfnamen" 1). Eenige regels verder worden ook nog vermeld Janne, Pieter, Gillise van Scoudee ende tseer Hughen kindre van Scoudee", en dat wel hierom, daar deze edelen meenden (op welke gronden is oribekend) de voorgenomen afdamming te kunnen verhinderen. Nadat evenwel de voogden van Floris V, te weten Hendrik, bisschop van Luik, en Otto, graaf van Gelre, en eveneens Hendrik, heer van Breda, hun sanctie aan het voorgenomen werk hadden verleend, deden 13 Mei 1263 de tegenstribbelaars afstand van hun vermeende rechten. Mogelijk zijn ze bezweken voor het dreigement van den heer van Breda in een oorkonde van 10 Mei 1263 ,,Waer dat sake dat yement ware. die dese voerseijde dikaghe wilde beletten, dien sullen wi dwinghe dat hie se houde". Behalve, dat de voornoemde Pieter en Gillis van Scoudee nog even worden genoemd bij het maken van den tweeden dam in 1269, ontmoeten we deze edelen verder niet meer bij de afdammings geschiedenis. De onderneming zou worden gefinancierd door de abdij Ter Doest waarvoor deze de volgende bepalingen bedong le. De abdij mag een watergang met een weg daaraan laten graven zoowel door Valkenisse als door Waarde, vanaf de Hinkele tot de Honte, met het recht om sluizen te mogen maken aan beide genoemde stroomen. In Valkenisse zal de abdij alleen bijdragen in de kosten van het delfwerk en van de te maken sluizen. Het ambacht Waarde zal 30 schellingen „inghels" per gemet betalen, wil het den eigendom over weg en watergang behouden. 1Voor de juiste beteekenis van dit woord, waarbij niet gedacht moet worden aan ons tegenwoordige ..erfgenamen", zij verwezen naar Beekman, Het Dijk- en Waterschapsrecht in Nederland vóór 1795, Dl. I. p. 597 e.v.

Archief | 1932 | | pagina 129