80 te stellen, moeilijker wordt dit voor het Oosten, Zuiden en Westen. Betreffende de Oostgrens verkeerden we lang in het onzekere waar deze te moeten zoeken, tot onze aandacht viel op de oude grensscheiding tusschen de ambachten Waarde en Valkenisse, zooals deze staat aangegeven op de kaart van Hattinga van 1747 1en op een kaart van Waarde in 1800, geteekend door Willem Roose te Driewegen2) Wij danken het verder aan de inlichtingen van de heeren Arn. Klap en S. Waterman te Waarde, dat wij meenen den ouden toestand daar eenigszins te kunnen reconstrueeren. Genoemde heeren deelden ons mede. dat omstreeks 40 jaar geleden door wijlen den heer van Weele walletjes zijn geslecht ter plaatse van dat deel der oude grens Waarde Valkenisse, dat gelegen is tusschen den Dooldijk en den Weelweg. Wij meenen de mogelijkheid, dat deze walletjes de restanten zijn geweest van den ouden scheidenden dijk tusschen Waarde en Valkenisse, niet te mogen verwerpen. Hier zullen dan ook de Zuidelijke Hinkeletakken, de Scoude en de Zekkelinge, waarvan in Hoofdstuk I melding is gemaakt, moeten worden gezocht, hoewel het terrein thans geen aan wijzingen van hun bestaan daar meer geeft. Tegen den verdwenen Oostelijken dijk sluit in het Zuiden aan de Boterdijk, die met zijn verlengde den Plattendijk, geheel of ten deele de Zuidgrens van onzen polder vormde. Wij schrijven geheel of ten deele, omdat wij voor de West grens, dus voor den dijk, die Oost- en Westpolder scheidde geen volledige opheidering kunnen geven. Het verlengde van den Plattendijk sluit n.l. aan tegen den Noordelijken dijk van den Westveerpolder. Beekman teekent dezen dijk als Hontedijk in 1300. De Westveerpolder zou dan pas na dat jaar zijn aangewonnen. Het deel van het tegenwoordige Waarde ten Zuiden van Platten- en Boterdijk wordt door Beekman als ingepolderd beschouwd in 1300, wat natuurlijk heel goed het geval kan zijn geweest. Wij durven dan ook 1) Tegenw. Staat. Dl. XX. 2) Kaarten invent. Rijks-Arch. Zeeland, no. 693.

Archief | 1932 | | pagina 136