81 niet beweren, dat de Boterdijk en de Plattendijk in 1269 Hontedijken waren. Dat de Westveerpolder pas na 1300 zou zijn ontstaan, ware gereedelijk te aanvaarden, indien van den Noorde lijken dijk van dezen polder niet werd vermeld, dat het een inlaagdijk was. Volgens Ermerins is deze dijk pas opgeworpen half de 16e eeuw. Ook de Tegenwoordige Staat1) noemt de Westveerpolder een inlage. Wil men dus dezen dijk aannemen als oude Hontedijk, dan kan niet anders verondersteld worden, dan dat later die oude dijk, toen hij al binnendijk was geworden, is opgehoogd tot inlaagdijk. Meer dan deze veronderstellende verklaring kunnen wij van den ouden toestand hier niet geven. Wel moet als zeker worden aangenomen, dat de oude Hontedijk in ieder geval niet nog Noordelijker lag, want in den hoek, gevormd door den inlaagdijk van den Westveerpolder en den Lagen Weg, ligt de zgn. Kasteelberg, waarvan wij met den heer A. Hu- bregtse te Burgh vermoeden, op grond van door ons gevonden schervenmateriaal uit de 10e en 11e eeuw, dat hier oudtijds een vluchtberg is geweest. Wanneer wij den inlaagdijk van den Westveerpolder als oude Hontedijk beschouwen, dan rijst de vraag, waar de scheidende dijk tusschen Oostelijken en Westelijken polder aansloot aan dien zeedijk. Ook betreffende dit punt kunnen wij slechts gissen. Wel meenen wij als vaststaand te mogen aannemen, dat het zgn. Kerkedijkje het Noordelijke stuk van den scheidingsdijk is geweest. Deze dijk begint bij den Grintweg (topogr. kaart Molendijk), de oude Middeldijk, ter plaatse van de woning van den heer Mol en is te volgen tot den Lagen weg, hoewel het grootste deel is geslecht. Het terrein langs den Lagen Weg vertoont geen sporen van een ouden dijk, doch een andere oplossing voor de ligging er van weten wij vooralsnog niet. Resumeerende, kunnen wij dus als vermoedelijke dijken van den Oostelijken polder noemen Kerkedijkje, Molendijk, 1) Dl. XX, p. 277. Archief 1932 6

Archief | 1932 | | pagina 137