82 Dooldijk, oude grensscheiding ValkenisseWaarde, Boter- dijk, Plattendijk, inlaagdijk Wesveerpolder, Lage Weg. Ter aanvulling zij nog vermeld, dat de oude Westelijke Hontedijk van het ambacht Valkenisse zeer vermoedelijk gezocht moet worden ten Wasten van den tegenwoordigen Stoofweg en parallel daarmee. De strook grond op de oude grensscheiding WaardeValkenisse daar ter plaatse, heet bij de bevolking „de geslechte zaaidijk van Jan Joppe", een naam, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Tegen dezen dijk is later een klein schor ingepolderd, onder den naam St.-Pieterspolder, zooals het nog te vinden is op de kaart van 1595 1De kaart van Arlebout van 1632 1geeft wel den polder, doch zonder naam. De Westelijke Polder. Uit het voorgaande blijkt, dat als Oostelijke dijk van dezen polder kan worden beschouwd Grintweg (topogr. kaart Molendijk), Kerkedijkje en Lage Weg. De Zuidelijke dijk kan gevormd zijn door den inlaagdijk van den Westveer- polder en den tegenwoordigen Scheldedijk öf een dijk, die ten Zuiden daarvan lag, want ook de huidige Scheldedijk is pas in later tijd waterkeerend geworden, waarschijnlijk tus- schen 1595 en 1632. Op de reeds meergenoemde kaart van rfc 1595 staat de Scheldedijk veel Zuidelijker dan de tegen^ woordige, terwijl op de kaart van Arlebout van 1632 de Scheldedijk van thans voorkomtt echter nog met de nollen van den ouden dijk. In het Westen was de grens tegenwoordige Scheldedijk en het Zuidelijk deel van den Kadijk, beide oude Hinkeledijken, op de grens der gemeenten Kruiningen en Waarde. De Noordgrens vormde het verlengde van den Kadijk, dat echter geslecht is. De reeds vermelde kaart van 1800 van Roose geeft aan zaaidijkvroone. De aansluiting van dit stuk aan den Middeldijk was ter plaatse van de hofstede van den heer A. Panny, tevens het Zuidelijk aan- hechtingspunt van den tweeden dam. 1Inv. kaarten Rijksarch. Zeel., no. 643 en 644.

Archief | 1932 | | pagina 138