84 aangetoond, n.l. van af het Zuideinde van den tegenwoor- digen Lavendeldijk tot den middeldijk^ ongeveer ter plaatse van de reeds genoemde hofstede van den heer Panny. Het Zuidelijke stuk is gedeeltelijk geslecht. Tegen het midden van den dam, aan de Noordzijde, staan twee huizen gebouwd, welke vroeger één waren en waarin de herberg „Luchten- burg", door de bevolking algemeen verbasterd tot „Luxem burg", gevestigd was. Boven de deur van het café hing een ouderwetsch houten uithangbord met een zesregelig gedicht, waarin merkwaardigerwijs op het leggen van den dam gezinspeeld werd. „Toen eertijds Luchtenburg hier was", „Was ook de scheepvaart hier". „Men werd ontlast om verder op te varen". „Nu bouw ik hier ter plaatse neer" „En tap voor burger, boer en heer". „Wat kan de tijd verandering baren Jammer genoeg moest ik bij informatie vernemen, dat dit uithangbord zijn vernietiging heeft gevonden in de kachel van het nieuwe café „Luchtenburg", dat gebouwd is tegen over het oude. Bij de behandeling van den eersten dam vestigden wij er de aandacht op, dat het in 1263 afgedamde deel der Hinkele ook „Oesthincline" werd genoemd1). Den naam „West- Hinckelinge" troffen wij alleen aan op de reeds vermelde kaart van 1700, waarop wordt aangeduid het gebied tusschen den tegenwoordigen Vlietweg en den Gaweegschen dam. In de grafelijke rekeningen wordt het in 1269 bedijkte deel genoemd „de middelpolre in Hinkelin, die groot es 248 m. 56 r."2). Vergelijken we daarmede de oppervlakte van den tegenwoordigen Oud-Krabbendijkepolder, het gebied dus tusschen Lavendeldijk en Gawege, dat we op 't eerste gezicht voor het in 1269 bedijkte deel zouden houden, dan 1) De Fremery 251. 2) Reken. Zeeland, Dl. II, p. 181.

Archief | 1932 | | pagina 140