95 te werken en slechts enkele beelden oproepen uit het leven en de stemmingen van het Genootschap in de jaren 17951813. Het is de felbewogen tijd, waarin de ..courtisan a perruque poudrée, avec, au cöté, l'épée en quart de civadière" werd tot den „parlementaire en chapeau haut de forme et en redingote noire", eene transformatie, waarover Gabriel Hanotaux zoo onderhoudend vertelt in de „Revue des Deux Mondes" van het jaar 1926. Zij wordt ook geïllustreerd door de geschil derde portretten der eerste twee voorzitters van het Genoot schap, Mr. Isaac Winckelman, burgemeester van Vlissingen, en Mr. Nicolaas Cornelis Lambrechtsen van Ritthem, oud pensionaris van Vlissingen. De eerstgenoemde behoort geheel tot de 18e eeuw, Mr. Lambrechtsen vertoont het zooveel moderner voorkomen der heeren uit den tijd van koning Willem I. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, in 1769 opgericht te Vlissingen, ontwikkelde zich krachtig in de eerste kwart-eeuw van zijn bestaan. De directeuren droegen de geldelijke lasten en hadden het bestuur, de wat talrijker leden hielden de voordrachten. Ook werden vele prijsvragen uitgeschreven, zooals b.v. Teyler's Genootschap dat heden ten dage nog doet. De vrede van Parijs, met Engeland gesloten in Mei 1784, die de doodsklok luidde over onzen handel, bracht achteruit gang. Bij het Oranjeoproer van 1787 worden ook de huizen van den secretaris Van Doorn en den thesaurier Van Rosevelt Cateau geplunderd. De heer Van Doorn zond uit Antwerpen zijn verzoek om ontslag in. In de bijeenkomst van directeuren op den 9 Mei 1788 gewaagt de voorzitter Winckelman van kommerlijke uitzichten. Na de Algemeene vergadering van 26 November 1794 volgde spoedig de omwenteling van 1795, waardoor de oude Republiek ophield te bestaan. Vlissingen kreeg Fransch gar nizoen. Voorloopig werden nu in verband met de tijdsomstan digheden geene algemeene vergaderingen meer gehouden. De eerstvolgende viel op den 1 November 1797. Er werden 9 directeuren en 12 leden benoemd. Het oude organisme

Archief | 1932 | | pagina 151