97 werkzaamheid. Ook kan men niet ontkennen, dat onze tegen woordige tijdsomstandigheden de bezwaren en gedurige bezigheden, welke daaruit voortvloeijen^ niet zeer aanmoedi gend zijn voor de beoefening van konsten en wetenschappen, waartoe men niet direct verplicht is dit zullen wij verder niet behoeven uit te breiden." Toch zijn er in de laatste jaren nog 11 prijsverhandelingen ingekomen op uitgeschreven vragen. Dat de toestand van het genootschap niet rooskleurig was, kon naar buiten geen geheim blijven. In de vergadering van het Perpetueel comité op den 28 Januari 1800 deelt de vice- president, de heer Bertling, mede, dat de timmerman De Buck bij hem is geweest om te vragen of hij het genootschapshuis eens mocht zien, daar hem was gezegd, dat het te koop was. De vice-president had geantwoord, dat hem niet bekend was hoe dit gerucht in de wereld was gekomen. De vergadering verwees deze zaak naar de bijeenkomst van directeuren. Het huis, in 1791 gekocht, stond aan de Oostzijde te Vlissingen. Vóór 1791 vergaderde het genootschap in het Heeren-loge- ment, maar de verzamelingen stonden daar te vochtig. In dienzelfden tijd vraagt de concierge Hartman ontslag uit zijne betrekking. De vice-president zegt in de vergadering van directeuren (8 Mei 1800), dat hij dit verzoek vooral zou willen besproken zien in verband met de financieele omstan digheden. Men moest op bezuiniging bedacht zijn, wilde men de zaken op den duur gaande houden, want het aantal direc teuren nam voortdurend af, zoo door den dood als door bedanken. De vergadering benoemde nu eene commissie, bestaande uit den vice-president, den secretaris en de direc teuren Lambrechtsen, P. G. Schorer en Van den Heuvel, om den toestand nader te onderzoeken. Deze commissie brengt den 3 Juni rapport uit. Zij ontveinst zich niet „den steeds afneemenden staat des Genootschaps" en meent, „dat de ongelukkige omstandigheden, waarin het geheele vaderland zich bevindt, wel als de naaste oorzaak van dit verval mogen aangemerkt worden, doch dat het niet minder waar is, dat juist die zelfde omstandigheden natuurlijk Archief 1932 7

Archief | 1932 | | pagina 157