105 leed men het verlies van o.a. de leden de professoren Adriaan Kluit en Johan Luzac, die bij de buskruitramp te Leiden om het leven kwamen. De Algemeene Vergadering van 1808 werd wegens ziekte van den voorzitter uitgesteld tot den 10 Maart 1809. De toen gehouden rede constateert, dat men weder in stilte en rust bijeen is, terwijl de oorlog alom woedt of dreigt en andere landen door de vreeselijkste overstroomingen worden ge teisterd. De Betuwe was geheel ondergeloopen. Er is geen enkel antwoord op de nog loopende prijsvragen ingekomen „het zal den letterminnaren", zegt de voorzitter, „in dezen kommervollen tijd aan lust ontbroken hebben om zich aan dit louter beschouwend onderzoek over te geven". Hij blijft op kalmer tijden hopen. Voorloopig echter zou die hoop ijdel zijn. Wel ontwikkelde zich de verhouding tot den Koning op aangename wijze. In het begin van Maart 1809 begonnen geruchten te loopen, dat Z.M. een bezoek aan Middelburg zou brengen en zoowel het Perpetueel Comité als de ver gadering van directeuren waren het er over eens, dat bij die gelegenheid het Genootschap zijn beschermheer behoorde te complimenteeren. Men besloot, dat de president met twee directeuren en de secretarissen (de heer De Kanter was intusschen den heer Van Royen opgevolgd) op audiëntie zouden gaan en betuigen hoezeer het Genootschap een bezoek van den Koning aan het Museum op prijs zou stellen. Kwam Z.M., dan zouden directeuren en leden zooveel moge lijk zorgen aanwezig te zijn. Koning Lodewijk bezocht inderdaad den 15 Mei het museum omstreeks den middag en onderhield zich daar met de heeren van het Genootschap, het Natuurkundig gezel schap en de Teekenacademie, die alle in het gebouw geves tigd waren. Op verlangen van den Koning werd tegen 8 uur 's avonds eene vergadering belegd, waar Z.M. eenige natuur kundige proeven wenschte te zien verrichten. Uit handen van 's Konings thesaurier, den heer Smissaert, ontving de presi dent 6000,aan schatkistbiljetten, met verzoek een ge-

Archief | 1932 | | pagina 165