106 deelte daarvan af te staan aan het Natuurkundig Gezelschap, 's Avonds echter wachtte men tevergeefs de Koning was verhinderd in de vergadering te verschijnen. Intuschen pakten donkere wolken zich samen. De vrede van Amiens (25 Maart 1802), overijld gesloten, daar Engeland bevreesd was voor een inval der Franschen, duurde niet lang. Den 18 Mei 1803 begonnen de vijandelijk heden tuschen Engeland en Frankrijk weder. De slag bij kaap Trafalgar (21 October 1805) maakte voorloopig een eind aan de Fransche bedreiging met eene descente. Napoleon vatte toen de geweldige plannen van het Directoire uit de jaren 1796 en 1798 weder op, die eenvoudig allen handel van geheel Europa op Engeland onmogelijk wilden maken. Ook al had Engeland nooit de „blokkade op papier", de fictieve blokkade, afgekondigd van alle vastelandshavens tusschen Brest en de Elbe, toch zou Napoleon hoogstwaarschijnlijk het Continentaal Stelsel hebben ingevoerd. Het Decreet van Berlijn d.d. 21 November 1806 bepaalde in art. 1 „Les lies Brittaniques sont déclarées en état de blocus". Koning Lodewijk voerde vooreerst het decreet slechts in voor Oost-Friesland, dat bij Holland zou worden gevoegd. Hoe hier werd gesmok keld, hoe gemakkelijk men krachtens de getroffen wettelijke maar tyrannieke bepalingen tot misdadiger werd, vindt een aardige beschrijving in een artikel van Dr. W. Koppius in de laatstverschenen aflevering der Bijdragen voor vader- landsche geschiedenis en oudheidkunde, getiteld Oost- Friesland onder het bestuur van het Koninkrijk Holland (18061810). Koning Lodewijk was tegen het Continentaal Stelsel gekant. En men wist dit natuurlijk. Sommige kom miezen zaten 's nachts met de smokkelaars te kaarten Een groot smokkelaar was Bentinck van Rhoon, die voor Knyp- hausen, een stadje van 3000 inwoners, een eigen handelsvlag invoerde, die door de Engelschen werd ontzien. Maar weldra werden noodgedrongen scherpe maatregelen tegen den handel met Engeland voor het geheele koninkrijk genomen en ook Zeeland vormde nu een belangrijk smokkel- gebied. Het ging hard tegen hard. Om aan Napoleons ver-

Archief | 1932 | | pagina 166