107 langen te voldoen, verklaarde de Koning bij besluit van 23 Ja nuari 1808 de havens gesloten voor alle vaartuigen, behalve oorlogsschepen en kapers van verbonden mogendheden. Engeland beraamde een tegenzet, n.l. eene landing in Zeeland, met als einddoel het onschadelijk maken van Ant werpen. Indien mede de bedoeling heeft voorgezeten om Oostenrijk te ontlasten van den Franschen druk, kwam de poging te laat de slag bij Wagram (5 en 6 Juli 1809) was reeds gestreden toen de Engelsche troepen Walcheren, met uitzondering van Vlissingen, bezetten. Vlissingen bood aan vankelijk weerstand maar gaf zich, na een gruwelijk bom bardement, den 15 Augustus over. O.a. het prachtige stadhuis, met het geheele archief, was door de Engelsche granaten vernietigd. Er heerschte algemeene ontzetting en verwonderen kan- het ons niet te vinden aangeteekend ,,In Oogstmaand (1809) geene vergadering van het Com- mitté vermits de tijdsomstandigheden". En als het Perpetueel Comité den 6 September bijeenkomt, geeft de heer Van Hoek, wiens leesbeurt het is, te kennen, ,,dat hij door de tijds omstandigheden zich buiten staat had bevonden om zich ter vervulling dezer zijner leesbeurt behoorlijk te bekwamen", wat de vergadering volkomen begrijpt. Maar ook deze miserie ging voorbij. Midden September was Zeeland door de Engelschen weder ontruimd, met uit zondering van Vlissingen, Veere en Rammekens de klas sieke Engelsche pandplaatsen die tot 26 December bezet bleven. Niet Antwerpen maar Vlissingen had zijne dokken en militaire werken zien vernietigen In de comité-vergadering van 3 Januari 1810 gaat de voorzitter het in de afgeloopen maanden gebeurde nog eens na. ,,Aan hoeveel gevaren waren wij blootgesteld Hoe veel leeds en kommers hebben wij uitgestaan Wij voelden hoe hard het viel van vreemden de wet te ontvangen, den roof van 's Lands bezittingen te moeten aanzien, door inlegering gekwollen te worden en blootgesteld te wezen aan de ijsselijke gevolgen van regeringloosheid. Wij zagen de voormalige ver-

Archief | 1932 | | pagina 167