2 ledenen op het Oude- of St. Pieterskerkhof hun laatste rusthuis vonden. In Augustus bedroeg het getal van hen, die aan de gevreesde ziekte waren overleden, 14, in September 13, maar daarna nam de epidemie geregeld af, totdat zij in December geheel was verdwenen. Door quarantaine, het niet tijdig binnenkomen en uitzenden van goederen, door vele ongewone maatregelen die het aan wezig zijn van een besmettelijke ziekte noodzakelijk maakten, kan het niet anders, of het jaar 1666 moet in alle opzichten een somber jaar voor Middelburg zijn geweest. Alhoewel het door het bovengenoemde zoo goed als zeker is, dat Jacoba Duvelaer niet aan de treurige ziekte is gestorven, mag het toch niet onaannemelijk worden geacht, dat aan den onge zonden toestand der stad haar overlijden op jeugdigen leeftijd mag worden geweten. Zij was de jongste dochter van Joos Duvelaer, die sinds 1653 als raad, schepen of tresorier deel van de stadsregeering had uitgemaakt en voor het ambtsjaar 1667/1668 met de burgemeesterlijke waardigheid zou worden bekleed. Het spreekt van zelf, dat de dochter van een der eerste magistraatspersonen op deftige wijze moest worden ter aarde besteld. In mijn bezit is een ,,opleesrollebevattende een lijst van 137 i) namen van personen, die achter de dragers het lijk van Jacoba ter kerke hebben gevolgd2). Daar velen dezer tot de invloedrijksten onzer stad hebben behoord, dunkt het mij niet van belang ontbloot, hun namen eens meer van 1) Er staan eigenlijk 139 namen op de Rol, maar twee er van zijn doorgeschrapt. 2) Dergelijke opleesrollen of leescedullen, zooals ik ze ergens vermeld vond, zijn nog lang in gebruik geweest. Een leesrol, dateerende van 1821, is o.a. bewaard gebleven van de begrafenis van mijn overgrootmoeder Teuntje van Dijk, die te Sommelsdijk in Zuid-Holland is gestorven. Deze rol begint aldus„De vrienden welke verzogt zijn, gelieve gehoor te geeven een ieder naar zijnen naam om in orde te volgen het Lijk van Teuntje van Dijk, geweeze huisvrouw van den Heer Joh. Kamerman, overleden binnen Sommelsdijk op Donderdag den 20sten December 1821 in den ouderdom van 67 jaar en 5 dagen en welk Lijk thans statig zal worden begraven int ckoor der Kercke alhier op Maandag den 24 De cember 1821. De vrienden worden na de begrafenis weder aan het sterfhuis

Archief | 1932 | | pagina 52