3 nabij te bekijken en te trachten van sommigen hunner een beknopte biographie te geven. Jammer genoeg, kon dit door onvoldoende omschrijving niet van allen geschieden onjuist heden zijn om dezelfde reden dan ook niet uitgesloten. De rol is 4J/2 Meter lang en 157 m.M. breed. De namen zijn ge schreven in fraai Oud-Hollandsch schrift1). Aan het begin en ook aan de buitenzijde der rol leest men het volgende opschrift ,.1667 Opleesrolle van de Begraffenisse van juffr. Jacoba Duvelaer tegens donderdag den 18 Febu." Daarna volgt de lijst der namen. De datum van 18 Februari 1667 is niet geheel juist. In het „Register der dooden, gehouden tot Middelburgh in Zeeland sedert de eerste Januarii 1665'' komt zij voor als op 10 Februari te zijn begraven, terwijl de rol daarvoor den 18den aangeeft. Welke datum is nu de juiste De wereld-kalender voor huisgezin en wetenschap van Dr. P. C. J. Frowein geeft er het antwoord op, daar deze voor 18 Febr. 1667 een vrijdag aanwijst en voor den lOden een donderdag. Zij is dus op den lOden begraven. De titels vóór de namen vermeld zijn de volgende: Dheer, Dheer Mester, Dheer Mr., Dheer Doctor, Dominus .Capitain, Joncheer, Mons. en een teeken, dat Sinjeur moet aanduiden. De laatste 27 namen voeren het teeken van sinjeur. Welke rang was nu hooger, die van monsieur of van sinjeur Wijlen C. de Waard, commies bij het Rijksarchief in Zeeland, was de meening toegedaan, dat gegradueerden of zij die een stads- of landsambt bekleedden „monsieur" werden betiteld. Kooplieden en zakenmenschen in het alge- verzogt". Dan volgen de namen, 143 in totaal, waaronder de vier predi kanten ]an en Govert Kamerman, Johan Herman Schippers en P. J. Houbrake. Als alle deze vrienden, zooals het toen ter tijde gewoonte was, aan het sterfhuis zijn onthaald geworden, zullen de Sommelsdijksche bakkers een aardig voordeeltje hebben gehad. 1} Het papier heeft fraaie merken, die uit het midden der 17e eeuw dateeren en tot de serie Kannen behooren. Mr. J. H. de Stoppelaar in zijn ..Het papier in de Nederlanden gedurende de Middeleeuwen, inzonderheid in Zeeland, in Archief Zeeuwsch Gen. der Wetenschappen", (Middel burg, 1869), geeft op pi. XIII, no. 22 er een variëteit van weer, als proeve van den smaak en de kunstvaardigheid der papiermakers uit de 17e eeuw.

Archief | 1932 | | pagina 53