_TL ~L_F 6 verband met het vroegere geloof, dat knoopen hinderlijk waren om de ziel vrij uit te laten trekken. Mij werd een geval verteld van een Walcherschen boer, die eenige jaren geleden nog in een laken gewikkeld, werd begraven. Deze gewoonte behoort echter tot het verledene. In Zierikzee bestond zelfs nog in de eerste dertig jaren van de 19e eeuw een eigenaardig gebruik, dat in het kort door den heer P. D. de Vos in zijn .Zierikzee vóór 100 jaar (1922)" wordt vermeld. Daar leest men. dat aanzienlijke en voorname burgers dikwijls in een wassen kleed in de kist werden gelegd. Voor ongehuwden werd groene, voor gehuwden of personen in weduwstaat gele was gebruikt. Van den chirurgijn Van der Baan en den apotheker De Jonge de Boer is het bekend, dat zij zulke kleeden hebben geleverd, terwiji het oude gebruik om de kist met welriekende kruiden te vullen destijds, maar ook nog jaren daarna, bij velen in eere was. Als een onbekende curiositeit, vermeld ik hier nog, wat de heer De Vos mij mededeelde over de wijze, waarop die kleeden werden ver vaardigd. Het was n.l. de heer Van der Baan (18081896) geweest, die de werkwijze aan genoemden heer De Vos had verteld en hij kon het weten, immers zijn vader, de heel- en vroedmeester Jacobus van der Baan (17501826) vervaar digde ze dikwijls. Men ging als volgt te werk Er werd een linnen kleed of lap gekozen en deze werd zoodanig geknipt, dat aan beide einden een stuk over hoofd en voeten kon worden omgeslagen dus ongeveer zoo Dit kleed werd opgeheschen aan een touw door een katrol

Archief | 1932 | | pagina 56