7 aan een zolderbalk. Daaronder stond een tobbe of kleine teil, waarin de gesmolten groene of gele was. Wanneer deze goed warm en vloeibaar was geworden liet men het laken er inzakken, hetgeen bij onderdompeling een proestend geluid maakte. Was het geheel van de was doortrokken, dan werd het kleed met een ruk in eens omhoog gehaald het droogde en verstijfde dan onmiddellijk. Een oude dienstbode van den apotheker G. de Jonge den Boer wist zich goed te herinneren, dat haar meester inderdaad dergelijke kleeden had geleverd, en dat zij zelve eens op een kleerbak zoo'n wassen kleed bij avond had overgebracht, toen, in 1836, de achttienjarige Anthony Cornelis Cats was gestorven (overl. 28 Oct., begr. 2 Nov. 1836). Apothekers, soms ook doctoren, leverden in Zierikzee de kruiden voor de kist. Na deze uitweiding keeren wij tot ons thema terug. Dagen van te voren waren aan degenen, die in aanmerking kwamen om aan de begrafenis deel te nemen, gedrukte uitnoodigings- briefjes door officieele aansprekers of „gesworen bidders", die door de stedelijke regenten waren benoemd, uitgereikt. In onze kleine verzameling van merkwaardigheden uit het verleden berust een rouwbrief je, een uitnoodiging om Adriaan Karreman1), burgemeester van Veere. in 1670 ter ruste te brengen. Het is 29 c.M. breed en 18J^ c.M. hoog. Een breede rouwband omsluit den volgenden tekst Anno 1670. Tegens Dinsdagh, Den 15. April, voor-Middagh ten elf uren precys, Werd UE. versocht ter Begraeffenis te komen Met het Lyck van D'Heer Adriaan Karreman, In sijn Leven Borgemeester En Water-Clerck Van de Ooster-wateringe der Stad Vere. Als Vriend ten Huyse. Groote Kerck. 1) Adriaan Karreman komt reeds als schepen in 1644 voor, was dit ook in 1667. Door twist en verdeeldheid in de regeering werd deze

Archief | 1932 | | pagina 57