10 en waarop slechts de naam van den of de overledene, alsmede de datum van overlijden moesten worden gegraveerd. In de verzameling van het Raadhuis alhier is zoo'n gelegenheids penning aanwezig Uit het gegraveerde opschrift vernemen wij, dat het de begrafenis heeft gegolden van juffrouw Melebregt, vrouw van den wijnkooper Jan Sanié, die 16 April 1665 plaats vond. De penning bevat verder de namen van 10 wijnkoopers, die als dragers hadden gefunctionneerd, als mede het bericht, dat deze juffrouw de eerste persoon is geweest, die in de nieuw gebouwde Oostkerk is begraven. De initialen L. v. G. op den penning, tot nu toe onverklaard, wijzen op den zilversmid Lowys van Galissiën2). Onder de penningen, aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen toebehoorende, treft men een zilveren begrafenispenning aan van Johs. de Rijck, predikant te Zierikzee, gestorven aldaar den 31 en Januari 1700. Veel merkwaardiger echter is de daar aanwezige unieke gouden penning vervaardigd bij gelegenheid van het over lijden op 10 Maart 1735 van mr. Dirk van Cloon, gouverneur- generaal van Ned.-Indië. De begrafenis had den Men Maart plaats, waarbij zes exemplaren van den gouden penning aan hoogstaande dignitarissen, die deze hadden bijgewoond, zijn vereerd 3 Het begraven in de kerken was niet algemeen, de gewone burgers, of zij die niet veel konden betalen, werden op het kerkhof rond de kerk ter aarde besteld. Reeds in de 17e eeuw wisten de geneesheeren zeer goed, dat het brengen van lijken in de kerken niet tot de voortreffelijkste maatregelen be hoorde. Niettegenstaande voortdurende protesten der medi sche faculteit en zelfs van sommige predikanten, bleef men de gewoonte getrouw. Bluf en aanzien waren daar meestal 1) Zie Cat. Oudh. verzameling, 1910, p. 129, no. 125. 2) Lowys van Galissiën werd in 1651 lid van het Goud- en Zilver- smidsgilde alhier. 3) Marie de Man, Médaille mortuaire de Thierry van Cloon, Gouver neur général des Indes Néerlandaises. Zie Tijdschr. van het Nederlandsch Gen. voor Munt- en Penningkunde, 1893.

Archief | 1932 | | pagina 60