14 „gezette" leverancier was_ heeft eens aan vader verteld, dat hij bij deftige begrafenissen viermaal vier nieuwe lange treur- hoeden voor de lijkebidders, in Holland aansprekers geheeten, moest leveren le voor de particuliere wete te laten doen, 2e voor de algemeene wete, 3e voor de uitnoodiging ter be grafenis en 4e voor deze zelve. Het heette „leveren" a 16 per hoed, dus 4X4 nieuwe hoeden behalve nog andere treurhoeden, maar het was geen „leveren", men leende de hoeden slechts uit. De oudste ons bekende „ordonnantie op het bidden ter begraeffenisse ende verhuren van rouwmantels ende pellen" is van 1638 en werd een jaar daarna bij de wed. S. Moulert in druk uitgegeven. Vele andere ordonnan tiën, op begrafenissen betrekking hebbende, zijn met de hier voor genoemde in onze Provinciale Bibliotheek aanwezig. Nadat de persoon, die was aangesteld voor de regeling van Jacoba Duvelaer's begrafenis, volgens de opgemaakte lijst, de namen der aanwezigen had afgelezen en allen zich ver moedelijk twee aan twee achter de baar hadden geschaard, is de stoet naar de Nieuwe kerk gegaan, waar Jacoba zou worden begraven. Dit had, zooals wij gezien hebben, op 10 Febr. 1667 plaats. Na deze dochter verloor Joos Duvelaer nog een zoontje, Izaak geheeten. Drie jaren later, 21 Fe bruari 1670. overleed hij zelf en werd eveneens in diezelfde kerk begraven. Kesteloo vermeldt in „de Stadsrekeningen", dat zijn erfgenamen een enkel wapen in een bord voor hem deden plaatsen zooals wij zagen, moest daar een zeker bedrag voor worden gestort. Het terugvinden der personen,op de Opleesrol voorkomende, is niet altijd gemakkelijk gegaan. Voor het opstellen der korte biographieën zijn in hoofdzaak de volgende geschriften van dienst geweest terwijl bovendien de heeren Mr. A. Meerkamp van Embden, Dr. W. S. Unger, H. G. van Grol, P. D. de Vos en C. Hollestelle, respectievelijk archivarissen van het Rijks archief in Zeeland, van het stedelijk archief alhier, van de archieven te Vlissingen, Zierikzee en Tholen. mij door hun zeer gewaardeerde hulp en voorlichting het werk veel hebben vergemakkelijkt.

Archief | 1932 | | pagina 64