38 52. Dheer Mr. Marcus Bursius. Zoon van Dr. Petrus Burs en Maria de la Palma en klein zoon van den Middelburgschen predikant Gilles B. Was advocaat, en vermoedelijk vendumeester en griffier der stads- ambachten. Marcus Burs t) kocht in 1671 een enkel graf voor juffrouw Fran^oise Marie Pirons, met wie hij is gehuwd geweest. 53. Dheer Mr. Gilles Bursius, bedienaer des godelicken woorts tot Vosmaer. Broeder van den vorigen. In het kerkelijk archief te Tholen wordt in de notulen vermeld, dat Gilles Burs als proponent van de Classis Walcheren te Tholen is gekomen, en, na geëxamineerd te zijn, tot het ambt werd toegelaten. Na het overlijden van den predikant Fr. Manteau te Oud-Vossemeer, werd hij in diens plaats benoemd en aldaar door Ds. Levinus Becius uit Nieuw-Vosmeer 17 Januari 1666 bevestigd. Vol gens J. Ermerins 2) werd Ds. Burs 19 Juni 1678 als predikant gedimiteerd. De heer C. Hollestelle, gemeente-archivaris van Tholen, aan wien ik bovenstaande inlichtingen heb te danken, schreef mij, dat het ontslag aanvragen door Ds. Burs was veroorzaakt, doordat hij den kerkeraad en het Diaconie- bestuur, waarbij ook de Magistraat steeds een stem in het kapittel had, op eigen hand had vernieuwd, hetgeen door de Classis als rebellie werd aangemerkt 3). Uit andere aanteeke- 1) Te Tholen woonde eveneens een Marcus Burs, gehuwd met Maria de la Palma, als blijkt uit een doopplechtigheid op 11 Febr. 1685 te Tholen, waar, onder de getuigen, vermeldt wordt „juffrouw Marie de la Palma, huisvrouw van den heer mr. Marcus Burs". Zij leefde nog in 1715 als weduwe volgens een procuratie voor de schepenbank te Arnemuiden op 17 September 1715. 2) Eenige Zeeuwsche oudheden uit echte stukken verklaard, deel II, p. 63. 3) In Tholen stond van 16131650 de predikant Jacobus Burs, zoon van Gilles en Geertruida Moels te Middelburg. Deze had een zoon David die baljuw werd van O. Vossemeer. Ook Ds. Jacobus Burs had zich te Tholen tegen het Collegium qualificatum verzet.

Archief | 1932 | | pagina 90