53 Door dit besluit, genomen op instigatie van Oranje, werd Bergen-op-Zoom gered voor huidig Nederland. Tot slot zij nog vermeld, wat niet in deze stukken staat, dat de troepen van Alexander de Haultain 22 Juli 1579 hun intrede binnen Bergen-op-Zoom deden. I. Bergen-op-Zoom, 1579 Juli 4. Brieven zijn bij den Markies en den Breeden Raad der stad Bergen-op- Zoom binnengekomen, resp. van den prins van Oranje en den burge meester van Antwerpen, waarin wordt aangedrongen, twee vendels ge wapende Antwerpsche burgers in de stad te laten komen, om die tegen 'n mogelijken aanval van de Spanjaarden te vrijwaren. Vergaederinghe van den Breeden Rade op den 4en Julij '79 des morgens. Alzoo zekere brieven aen onsen Genadigen Heere waeren gesonden van wegen dExcellentie van den prince van Oraing- nien, mitsgaders eenen anderen van wegen den borgermeester van Antwerpen joncheer Jan van Straelen 1aen de stadt voir- screven ten fine men soude innenemen binnen deser stadt twee vendelen borgeren van Antwerpen, (welcke borgeren aireede voer dese stadtspoorte waren liggende), om mette selve goede correspondentie te houden, opdat ons den vijant nijet en soude overvallen, mits de invasie van de stadt van Maestricht. nihil actum, maer is hetselve uuijtgestelt tot des achternoens. II. Bergen-op-Zoom, 1579 Juli 4. De Breede Raad der stad besluit den Kapitein der Antwerpsche burgers IJ. v. Stralen was ook gedeputeerde namens de steden van Brabant in de Staten-Generaal. ZieDr. N. Japikse. Resol. der Stat. Gen. II. 1578—79. R. G. P. no. 33, p. 2.

Archief | 1933 | | pagina 103