59 soubescript Guillaume de Nassaue. La supscription estoit A Messieurs les Bourgmestres, Eschevins et Conseil de la ville de Berges sur le Zoom. VI. Middelburg, 1579 Juli 8. Geloofsbrief, door de Staten van Zeeland den heeren Alexander van Haultain en Adriaan Mannemaker uitgereikt, om tot bescherming van het gewest de stad Bergen-op-Zoom te voorzien van twee vendels soldaten, waarvan zij de soldij voor hunne rekening zullen nemen, in de hoop, dat onder de militairen goede krijgstucht zal heerschen en niemand om politieke of godsdienstige redenen over de soldaten zal te klagen hebben. Eersame, wijse, discrete ende zeer voersienighe heeren. Alzoo de gelegentheijt van den tijdt verheijscht hem te ver- sekeren jegens alle invasien, sinistre practijcken ende menich- fuldige listen van den gemeijnen vijant des Vaderlants, na- mentlijcken de Spaingnaerts ende henne adherenten, die nijet alleenelijcken tendeeren, omme bij ijdele gelooften ende per- suuasiën te abuseeren alle goede patriotten, maer ook omme deselve te vervaren met dreijgementen, ten eijnde zij bij deen oft dander middele hen meesters souden mogen maeken van den steden ende plaetsen. die zijluijden begeren te gebruijcken tot hunnen wille ende tirannige regeeringe, daertoe zijlieden nijet achter en laeten te emploijeren hunne favoriten, die (Godtbetert) nijet weijnnich en sijn, ende zoo te duchten is, (mits het deerlijck innemen der stadt van Maestricht), dat zijluijden de ooghe souden mogen hebben op de stadt van Bergen-op-den-Zoom ende de naergelegen plaetsen, daeraene den geheelen vaderlande zeer vele is gelegen, om te weren de voirschreven vijanden vanden voirschreven watercant tot be- vrijdinge van de stroomen, soo eest dat om de voorschreven stadt te houden in haere prosperiteijt ende vrijheijt met goede correspondentie van de naergelegen provinciën, wij goet ge vonden hebben uwe Eerwaerden aen te dienen van onse goede affectie totten voerschreven vaderlande ende ook de voor schreven stadt, versekeringe, die wij verhopen uwe Eerwaer den ons int goede suit affnemen, ende considereren wat

Archief | 1933 | | pagina 109