61 VII. Antwerpen, 1579 Juli 14. Schrijven van de Generale Staten aan de bestuurders der stad Bergen- op-Zoom, waarin zij verzoeken een vendel hunner soldaten in te nemen en tevens verzekeren, dat de stedelijke privilegiën enz. niet zullen worden geschonden, want zij bedoelen slechts het belang der stad te dienen. Eersame, wijse ende zeer voersiennige heeren. Naedemael dat wij verstaen hebben gehadt, dat zijne Excellentie Gouverneur van den Lande van Brabant be vindt geheel noodich, dat Uwe Edelen stadt met een vendel knechten werdde voorsien, opdat die bewaert soude mogen werdden tegen die listige aenslaghen van den vijant, en heb ben nijet willen laeten uwen Eerwaerden daeroppe te adver- terene, dat onse begeerte, bede ende meijninge is, dat ghij suit innenemen alsulcke vendel knechten, als zijne Excellentie daertoe heeft geordonneert, aengesien dat, mits de gestelte- nisse van de saken van den lande, wij ook geheel noodich bevinden, dat uwe Eerwaerden tselve garnisoen innemen, gelijck uwe Eerwaerden selve naer uwe Edelen discretiën ende voersienicheijt wel suit weten te overwegen, dat in desen tijdt ende gelegentheijt het ontfangen van den garnisoene voer uwe Edelen stat nijet alleenlijck en sal dienen tot versekertheijt van deselve tegen den vijant, die anderssints wetende, dat deselve egeene crijschvolck inne en heeft, soude geoorsaeckt wesen om naer uwe Edelen stadt trachten, maer ook om uwe Edelen naerbueren alle occasie te benemen bij diffidentie ende mistrouwen. Uwe Edelen mogen hen voorts wel versekeren, dat wij nijet en sullen laeten alles te doene, tgene tot goede ruste, vrede ende versekertheijt van uwe stadt behoort, ende dat uwe Edelen bij den garnisoen nijet en sullen worden ver- cort, beswaert, noch geïnteresseert in uwe previligiën, gerech- ticheden, usantiën noch costumen. Ende want wij ons geheel versekeren, dat uwe Edelen nijet anders en soecken dan het welvaren van uwe stadt ende uwe naerburen ende versekert heijt van deselve, ende dat uwe Edelen de resolutie van zijne Excellentie ende donse nijet en suit weijgeren nae te commen.

Archief | 1933 | | pagina 111