62 f Desen eijndende, bidden Godt almachtich, eersame, wijse ende zeer voersienighe heeren, uwe Edelen te bewaeren in gesontheijt, lanck en salich leven. Uuijt Antwerpen, den 14en Julij '79. Beneden stont Uwe Edelen goede ende gunstighe Vrienden, de Staten van de Nederlanden. Beneden stont noch Ter ordonnantie expresse van de voirschreven Staten, onderteekent Houfflino 1Dobgescrift was den Eersamen, wijsen, onsen lieven, bezunderen Borgermeesteren. Scepenen ende Raedt der stede van Bergen-op-den-Zoom. VIII. Antwerpen, 1579 Juli 14. Schrijven van den prins van Oranje aan het bestuur van Bergen-op- Zoom, waarin hij nogmaals aandringt ten spoedigste het besluit, Zeeuw- sche soldaten op te nemen, uit te voeren, omdat anders onaangenaamheden tusschen Antwerpen en Bergen-op-Zoom dreigen en te verwachten is, dat Zeeland over de Bergsche haven een blokkade zal uitspreken2). Die Prince van Oraingnen, Grave van Nassau etc., Lieute nant generael etc. Eersame, wijse, discrete, lieve, bezundere. Alzoo voer sekere geschapen is, dat groote inconveniënten zullen rijsen, zoo verre nijet achtervolght en wordde jegenwoordelyck hetgene onlanx is geresolveert geweest nijet alleenlijck deur ons, maer ook met advyse van dijen van den rade van den Staten, dijen tselve gecommuniceert is geweest, hebben wij ulieden wel willen ernstelijck versuecken,dat ghijlieden in egeenen gebreke en zijt deselve resolutie te doen volbringen, temeer dat we- sende de sake ook gecommuniceert geweest aen die van der stat alhier, is gestelt daeruuijt een groote desunie ende twee dracht te spruijten tusschen die van deser stadt ende die van Berghen, zoo verre zij sien de zake ende resolutie egeenen voortganck te hebbene, jae commende die van Zeelant met ulieden in mistrouwen ende defidentie, zullen mogen beletten dat voortaen nijet een schip meer tot Bergen commen en zal, 1) Jean Houffin, was Secretaris van de Staten-Generaal. Zie Japikse, a. w. p. 6. 2) Vgl. Japikse, a. w. p. 656.

Archief | 1933 | | pagina 112