73 10. Dat de waeke ende ronden, soowel van de borgers als den soldaeten, sullen geschieden soo den voirscreven heer Gouverneur, capiteinen ende die van der stadt sullen ordon- neeren bequaemste te wesen. 11Dat men binnen deser stadt egeene soldaeten meer en sal doen oft laeten innecommen ten waere bij advyse van onsen Genadigen Heere ende de voirscreven stadt ende dat alleenlijck in tijden van noode, in wekken gevalle zij ook van de heeren Staten van Zeelant voirscreven sullen betaelt ende ontfangen wordden, op den voet van de voirscreven brieven van verbande. 12. Dat alle fortificatiën ende wercken van oorloge sullen wordden gemaect sonder cost oft last van de voirscreven stadt ofte innewoonderen van dijen ende ondersaeten van onsen Genadigen Heere, noch eenige huijsen demolieeren oft affbreken, dan bij voergaende advys ende consent van deselve zijne Genade ende die van der stadt. 13. Dat alle de sterckten ende bollewercken, buijten der stadt te maekene, sullen wordden bewaert bij den voirscreven soldaeten. 14. Dat alle borgers ende ingesetenen, willende vertrecken in eenige van de geünieerde provinciën, steden oft plaetsen, tselve met heuren goeden vrijelijck sonder contradictie van iemanden sullen mogen doen, mits latende tot gerieff van de voirscreven soldaeten een bedde met sijnen toebehoorten oft anderssints borge souffisante stellende van tvoirscreven bedde- goed van weke tot weke te betaelen. 15. Ende bij sooverre den almogenden Heere gelieffde, dat de gedeputeerden vande heeren Staten wegen met sijns Majesteits gesanten tot Cuelen in eenen peijs accordeerden, oft ook den noot van den voirscreven garnisoene cesseerde, sullen in sulcken gevalle de voirscreven stadt ende alle forten

Archief | 1933 | | pagina 123