83 En de rekeningen van Middelburg leeren, dat de stad reeds in de 14de eeuw feitelijke medezeggenschap had in het eigen lijke dijksbeheer. Dit wordt echter eenvoudig vastgesteld door de stukken en in de literatuur vermeld, zonder dat tot dusverre van eenigen rechtstitel bleek, die Middelburg tot ingrijpen machtigde. H. M. Kesteloo deelt in zijne uittreksels uit de Middelburgsche rekeningen als oudste geval mede, dat het stadsbestuur in 1373 ter Abdij confereerde over een gemeen schappelijk werk te ,,Dicxhoke" (Dishoek) 1). Dishoek is altijd eene gevaarlijke plaats geweest. In een der oudste be richten, die over de dijkage van Walcheren bekend zijn, nl. een charter van Floris V, d.d. 15 Augustus 1293, komen reeds moeilijkheden over de betaling van dijksversterking op dat punt ter sprake, die door den graaf worden beslist. Ook elders treedt het stadsbestuur op. Dr. E. Wiersum vermeldt in zijne Bijdrage tot de oudste geschiedenis van den polder Walcheren, o.a. hoe de magistraat den 14 Juni 1432 met den abt naar Westkapelle toog om de schade aan de duinen op te nemen. Ook de rentmeester hielp mede bij de pogingen om den dijk in goeden staat te houden. ,,Over de bestuurs organisatie", schrijft Dr. Wiersum 2), ,,hooren wij echter zeer weinig. De lasten schijnen zooveel mogelijk door elke watering afzonderlijk gedragen te worden een enkele maal werden ze over geheel Walcheren omgeslagen, maar nog in 1479 werden de heer van Vere en de abt van Middelburg uitge- noodigd om een akte te teekenen, dat voortaan iedere watering haar „properen" last zou dragen. Dus nog groote decentralisatie van het bestuur. Toch was ook toen reeds een centraal bestuurscollege aanwezig, in 1458 aangeduid als de heeren, „dien tlant van Walcheren bevolen is", in 1500 als de Gedeputeerden van het land van Walcheren. In dit college had het stadsbestuur van Middelburg een groot aandeel met den abt en den rentmeester. Zij zijn het, die in belangrijke 1) De stadsrekeningen van Middelburg, 13651449, in: Archief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, V, 2, blz. 248. 2) Archief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1907, blz. 15.

Archief | 1933 | | pagina 133