96 BIJLAGE III. Graaf Willem VI voorziet in de zorg voor de dijkage van Walcheren. Omstreeks 1405. Miin genadige heere van Hollant heeft van sinen rade gesent up die dijcken van Walcheeren om tgebrec te overzien, datter aen is, sodat miin heere daerom overdragen is mit sinen rade van Hollant ende van Zeelant up desen tiit Eerst dat elk dijcgrave bewaren sal in sinen bedrive, dat men die gate, die in die dijcke siin, toedrive mitter meester haeste, sodattet lant daerbi versekert ende bewaert sij. Ende wairt datter enige versumenisse in geviele, dat woude miin heere verhalen ende houden aen des dijcgraven live ende goede. Item sal mijn heere uter goede manne ordineren die van siinre wegen een gemeijne dijckaedze setten sullen om den dijck te hogen daers te doen is up desen tijt tot des lands besten oirbaer ende als dat gedaen is, so sullen voirt den dijck houden diegene, diene sculdich siin te houden ter tiit toe, dat miin lieve heere, oft God wille, weder in den landen van Walcheren gecomen sal wesen ende siin raminge ende ordi- nancie daerof geseijt sal hebben. Dit siin diegene, die miin lieve heere gesedt heeft die ge meijne dijckaedze te bedriven als voirsproken is Die abt van Middelburch, Wolfairt van der Veere, Her Claes van Borselen heren Aelbrechtsz. ende een van den twien burgermeijsteren van Middelburch. UitRegister V, Memoriale B. H., cas R, 14041406 (Algemeen Rijks archief), fol. 110. Het afschrift van dit stuk dank ik aan het Algemeen Rijksarchief.

Archief | 1933 | | pagina 146