5 wijde uitmonding der Arne en deel uitmaakte van die ,,over- schoone Rêe", waarvan de schrijver op blz. 250 melding maakt, meen ik te moeten betwijfelen. Ook de meening van Van Wijn, dat de gronden, welke thans den Oranjepolder uitmaken, in dien Arnemond zouden ontstaan zijn, is niet aannemelijk want wat is toch het geval Bijna overal in het ambacht Nieuwerkerke, evenals in den Oranjepolder, vindt men veen. Daar dit veen volgens de geologen reeds in voor- historischen tijd is gevormd, kan er dus op plaatsen, waar dit thans nog gevonden wordt, b.v. in de lie of 12e eeuw, geen diep water en derhalve ook geen scheepsreede zijn geweest, en evenmin kunnen de gronden van den Oranje polder dan ook in den Arnemond zijn ontstaan1). Van af de monding der Arne dicht bij Arnemuiden noord- westwaarts tot aan den Kleverskerkschen weg is aan de hand van bovengenoemde kaart van J. van Deventer de loop der Arne met hare dijken op het terrein nog bijna overal aan te wijzen. Van af den Kleverskerkschen weg tot Middelburg is dit echter niet meer het geval. Door de vele veranderingen, die het terrein vlak bij en ten oosten van de stad heeft ondergaan eerst door het graven der z.g. Lange Haven, 15321535, waardoor die haven zich aan de binnenhaven van Middelburg moest aansluiten dan in 18151817 door het graven van de open haven naar Wulpenburg bij Veere vervolgens door het leggen van den spoorweg VlissingenRoosendaal in 18691871, waardoor ook wêer een groot stuk van het Arneterrein langs de hof steden Wijdau en Arnestein werd doorsneden en ten slotte in verband met de aansluiting van het gegraven kanaal langs Middelburg het meer noordelijk omleggen van een gedeelte van de haven MiddelburgVeere bij de tegenwoordige meel fabriek in 1870 is op het deel van het Arne-terrein van af den Kleverskerkschen weg bij de dreef naar de hofstede 1) Zie o.a, Ir. F. J. Faber, Geologie van Nederland (1926), blz. 42 en volg. en Geschiedkundige atlas van Nederland door Dr. A. A. Beek man, blz. 17 en volg.

Archief | 1933 | | pagina 55