6 Arnestein, tot aan Middelburg geen enkel spoor meer van de daar bestaan hebbende Arnedijken te vinden. Thans, nu men bezig is aan den Kleverskerkschen weg bij de hofstede Wijdau met het maken van een industrieterrein ten behoeve van Middelburg, en er dus wêer een stuk van het Arneterrein wordt vergraven, heb ik gemeend nog eens duidelijk de richting der aloude Arnedijken op een kaart te moeten vastleggen. De reeds genoemde kaart, omstreeks 1550 door Jacob van Deventer geteekend, is voor zoover bekend de nauwkeurigste kaart der Arne, welke uit dien tijd bestaat. Zij geeft een duidelijk beeld te zien van de verschillende dijkbreuken en vingerlingen, tot het dichten dier dijkbreuken aangelegd, welke in den loop der eeuwen hebben plaats gehad. Wanneer zij zijn voorgevallen weten wij niet, slechts van enkele kunnen wij iets mededeelen. Door den heer H. M. Kesteloo worden in zijn beschrijving der rekeningen van Middelburg 1de volgende rampen ver meld 2). Aangaande den eersten Sint-Elizabethsvloed (19 No vember 1404) leest men in de rekening van 1404'05 ,,Item uppe sinte Elisabetten dach was die vloet ghegaen in Wal- gheren so dat scepenen des nachts vernamen van eenen weele, die ghevalle was boester galghen an de Arendijk". Op Palm zondag 1446 brak de dijk bij Arnemuiden door. Het was te Mortiere „bij den casteele"3), misschien dezelfde plaats, die in een andere post als „bij de galg" wordt aangeduid, schrijft Kesteloo. Ik betwijfel dit laatste omdat er onmiddellijk op volgt „Er werd daar eene inlaag gemaakt", enz. In de havendijken maakte men meestal vingerlingen en geen in lagen. Ook was het kasteel „de Mortiere" een heel eind van „de Galg" verwijderd. Nu worden er in de stadsrekeningen meermalen dijkbreuken bij „de Mortiere" vermeld maar het blijkt niet duidelijk of deze in de Arnedijken dan wel in den zeedijk bij Mortiere voorkwamen. Ook in 1516 was de zuiddijk van de haven 1) Archief Z. G. d. W„ Ve—VUIe deel. 2) I, blz. 80 van den overdruk. 3) Als boven, blz. 83.

Archief | 1933 | | pagina 56