16 Arnemuidsche voetpad en den Ouden Veerschen weg worden aangetroffen. Eén hoog gelegen stuk land achter de mest vaalt van Middelburg, tusschen den kanaaldijk en den Ouden Veerschen weg, maakt hierop eene uitzondering. Dat de door hem genoemde lijnbaan „de Zwarte Kabel" in het bed der opgeslibte Arne zou zijn opgericht, is dan ook volgens het voorgaande niet wel mogelijk. Die lijnbaan is buiten de Arnedijken aangelegd en eindigde op het oosteind aan den Arnedijk, en zal dan, na het slechten van dien dijk daar ter plaatse, verlengd zijn geworden1). In de stads rekening van 1589 vindt men den volgenden post „Betaald over het slechten van zeker aardewerk van den ouden Ha- vendijk, daar de nieuwe Lijnbaan deur loopt 19-15" 2 Het schijnt, dat de Arnedijken in de nabijheid van de stad na de afsluiting bij de Lange Haven weldra zijn ge slecht geworden, althans op de kaarten uit de 17e eeuw, zooals die van Bernards, Visscher en anderen, vindt men daar geen dijken meer geteekend. Ook op de eerste kaarten van het kadaster, omstreeks 1811, dus voor de ver graving van 18151817 vervaardigd, is niets meer van den ouden loop der Arne te zien. Omtrent de op de meermalen genoemde kaart van J. van Deventer geteekende Galg en Gerechtsplaats van Middelburg, valt op te merken, dat dit Galgenveld op de juiste plaats is aangeduid3). 1) Zie Ietter E. 2) Ehrlich, blz. 37. Kesteloo, Stadsrekeningen. IV, blz. 35. ,,Aan een arbeider werd 19.15 betaald voor het slechten van zeker aardewerk van den ouden havendijk, daar de nieuwe lijnbanen doorloopen, 1589". 3) Volgens de stadsrekeningen van Middelburg zou vroeger de Galg buiten de Noorddampoort hebben gestaanwant den 6 October 1440 werd daar iemand gerecht, evenals den 28 Mei 1444. Kesteloo, Stads rekeningen, 13651449, blz. 207. In 1446 stond er een galg bij Mortiere en het volgende jaar werd daar een nieuwe gebouwd. Waar dit geweest is. is niet met zekerheid te zeggen.

Archief | 1933 | | pagina 66