17 Toen in 1925 een stuk van den Arnedijk werd wegge- graven om met den grond een daar dichtbij, ten noorden van en langs de dreef naar de hofsteden Wijdau en Arnestein gelegen laag stuk land, op te hoogen1), heeft men aan de binnenzijde van den Arnedijk, op de plaats waar het Galgen veld is aangewezen, eenige doodshoofden en andere deelen van menschengeraamten opgegraven. Aan sommige halswer vels zat nog een stuk ketting vast, zoodat men hier ongetwij feld te doen heeft met begraven gehangenen2). Ook in het begin van Januari 1930 zijn bij graafwerk voor het te maken industrieterrein een geheel menschengeraamte en eenige losse beenderen opgegraven, en in het voorjaar bij dieper afgraven van het Galgenveld, kwamen er nog verscheidene meer of minder geschonden geraamten, onordelijk dicht bijeen begra ven, voor den dag3), terwijl op eenigen afstand daarvan meer oostelijk nog een geheel skelet werd aangetroffen. De Galg heeft daar gestaan tot in 1601 een nieuwe werd opgericht op het schor bij het Oosthavenhoofd der Middel- burgsche haven bij den Zaagmolendijk, toen het „Stroodijk- ske" genoemd4), en heeft daar dienst gedaan tot zij in 1738 is verplaatst naar de zuidzijde van de haven op een schor dicht bij den Welzingepolder 5). Dat men bij terechtstellingen te Middelburg in de 16e eeuw de lijken der geëxecuteerden van vóór het stadhuis op de markt vervoerde naar het Galgenveld aan de Arne en dat de weg daarheen tot 1535 door de Zuiddampoort, maar na dien tijd, na het openen der nieuwe Lange Haven de weg door de 1Zie letter F. 2) Zie Middelburgsche courant van den 14, 15, 17 en 18en Au gustus 1925 en Jaarverslag Z. G. d. W. over 1925/1926, biz. XII. Volgens de rekeningen van 1500 en 1501 stond er bij de Gerechtsplaats een biechthuisje. Kesteloo, Stadsrekeningen, III, blz. 55. Zie letter G. 3) Zie letter H. 4) Zie letter I. 5) Zie De kuststreek van het zuid-oostelijk deel van Walcheren door A. Walraven en F. P. Polderdijk. Z. G. d. W., Archief, Vile deel, 3e stuk, blz. 338. Archief 1933 2

Archief | 1933 | | pagina 67