18 Noorddampoort geleidde, wil ik met een paar voorbeelden aantoonen. In het Register Crimineel van Middelburg, fol. 5, mede gedeeld door K. R. Pekelharing, Bijdragen voor de geschie denis der hervorming in Zeeland 15241572, in Archief Z. G. d. W., deel VI, blz. 249, leest men ,,De voirscreven Cop Heyne is volgende zyn confessie voirscreven, ten ver- soecke van den stadthouder van den rentmeester bij burch- meesters ende scepenen ter maninge van den bailliu gecon- dempneert geleyt te worden voir deser stede huys ende ge recht te worden mitten zwaerde ende van daer niet te schey- den, hy en zal gecommen zyn van levende lyfve ter doot, ende daer en 't eynden 't lichaem begraven buyten de zuytdam- poorte onder 't gerechte ende 't hooft gestelt te worden op een stake. Actum op den lesten in Meye anno 1535, present beyde de burchmeesters Franchois Pauwelszone, Heinric Corneliszone ende voirts alle de wet uuytgesteken Jacob Heinriczone" en op blz. 306 „Burghmeesters ende scepenen der stadt Middelburch in Zeelant hebben ter calainse, etc. gecondempneert ende con- dempneren midts desen Gheleyn Janssen cordenwaghencruy- der, gheboren van der Vere, oud 27 jaeren ofte daerontrent, alvooren denzelven midts desen onpoorterende gheleydt te werddene buyten den stadthuyse op de merckt ende aldaer ghehangen ende gheworcht te wordene metter coorden, ende dat van hem nyet ghescheyden en zal worden hy en sy ghecommen van levenden lyve ter doot, verclaerende alle syn goeden, waer die ghevonden zullen worden, geconfis- queert 't sheeren taeffele. Ende dat gedaen synde 't doode lichaam, naerdient aen de galghe op de merckt ghehangen zal hebben twee vuyren, afgedaen zal werden ende vervoert ende ghehangen buyten de Noortdampoorte aen de galge ter ghewoonlycker plaetse van justitie, ende dat overmidts den voorscreven Gheleyn Janssen hem vervoordert heeft, in den ougstmaendt 1566 in versmadenisse van alle overheyt ende justitie, gheen aenschouw nemende tot Godt noch de Ma't, binnen de kercke van Santé Pieters binnen der voors. stadt

Archief | 1933 | | pagina 68