19 Middelburch te breken ende met een touwe affgetrocken 't beelde van Onser Lieve Vrouwe, naer luyt zynder confessie, hiernaer volghende van woorde te woorde. Aldus ghepro- nuncheert ende gheëxecuteert op den 9en Februarij anno 1567 stilo curiae holl. (1568)". Uit bovenstaande zien wij dus, dat op het laatst van Mei 1535 de kortste weg naar het Galgenveld vóór de afsnijding der Arne door de Lange Haven nog was door de Zuid- Dampoort, maar later na die doorsnijding de weg van uit de stad naar de Gerechtsplaats door de Noord-Dampoort over de tegenwoordige Punt en de in 1534 gelegde afsluitdijk door de Arne moest genomen worden. Vóór de afsluiting der Arne in 1535 diende deze ook als afvoerkanaal voor het polderwater van het oostelijk deel van Walcheren. Men vond daartoe een sluis in den dijk bij de tegenwoordige hofstede Wijdau, waardoor het water uit de Veersche en Arnemuidsche watergangen werd geloosd1). Ook aan de zuidzijde bij Mortiere was er een sluis ter afwa tering van de gronden bezuiden de Arne. Wij vinden daarvan het volgende in de stadsrekeningen van Middelburg ver meld 2). In 1431 werd er gehandeld over het maken van een nieuwe sluis in den Arnedijk bij Mortiere, en in 1521 verzocht Lauwerijs Pierszoon, timmerman, aan de Staten 's Lands van Walcheren, dat er een dag van oplevering van de sluis te Mortiere bepaald zou worden en vraagt schadevergoeding wegens verachterde betaling en misrekening bij de aan neming3). Volgens de rekening van 1534/35 wilde men een spui maken „van de oude haven omtrent den oliemolen"4). Naar 1Zie letter J. 2) Kesteloo, Stadsrekeningen, I. blz. 82. Zie letter K. 3) Inventaris van de Archieven der Besturen van het eiland Walche ren door C. de Waard, Regestenlijst no. 24. Vóór 1521 April 22, blz. 484. 4) Zie letter C.

Archief | 1933 | | pagina 69