20 f Bergen en Mechelen werd iemand gezonden „om zekere timmerlieden'' ten einde advies daarover uit te brengen. Er werd ook iemand gezonden naar Goes en Iersekendam om twee sluismakers „om te visiteeren 't houtenwerk van de nieuwe sluis, liggende bij den oliemolen", en naar Gent, Duinkerken en Oostende om werklieden1). Dit spui moet dan een deel van de achter-Arne of het onmiddellijk achter den in 1534 gelegden afsluitdijk bij den „oliemolen" zijn geweest. Ook schijnt het voorste deel der Arne nog gebruikt te zijn tot een spuikom want d.d. 18 Januari 1538/39, no. 1699, vindt men bij De Stoppelaar het volgende vermeld 2 Appointement tusschen de regeering van Middelburg en Jonkvrouwe Elisabeth, weduwe van Jan Hendriksz. Houck, ter voorkoming van de geschillen, die zouden kunnen rijzen over den eigendom van 8J/2 gemet schor in de oude haven aan de zuidzijde. Tegen afstand van haar pretens recht op dat schor, zal de stad haar uitkeeren honderd Carolus guldens eens ook zal zij den eigendom bekomen van een ander polderken in de oude haven aan de noordzijde, groot 9J/g gemet, behoudens dat het altijd zal blijven subject aan het zeewater, zooals het was voor het stoppen van de oude haven, welke haven de stad nog noodig heeft tot een spui3De inrichting van het voorste deel der Arne tot een spui zal wel tengevolge zijn geweest van een request door ingezetenen van Arnemuiden in Maart 1535 aan den Keizer gezonden waar bij zij hunne bezwaren te kennen gaven tegen de voorgenomen opening van den zeedijk zoodra de nieuwe haven van Mid delburg zou voltooid zijn, tengevolge waarvan dan ook het gat van de oude of toen bestaande haven gestopt en toegedijkt zou worden. Daar stonden hunne zoutkeeten, die men in dat geval niet meer met schepen zoude kunnen naderen om er zout, turf en dergelijke benoodigdheden af en aan te voe ren. Zij verzochten dus, dat aan de stad Middelburg eene 1) Kesteloo, Stadsrekeningen, III, blz. 29. 2) De Stoppelaar, Inventaris, derde afdeeling, blz. 205. 3) Zie letter B1.

Archief | 1933 | | pagina 70