25 staet noch geschreven Dese chartre is geregistreert in der Camer van de Rekeninge in den Hage int witte ruijge register, beginnende pa. October 1516, fol. 124 en 125, achtervolgende 't inhouden van dijen, op ten 6 Augusto a° 1521. In kennisse van mij en de onderteijckent J. de Jonge". Maar waar lag nu dit schorretje De in het octrooi aangewezen plaats als „welck schorreken gelegen is tusschen der havene van Middelburch ende den dijck alsoemen van Middelburch gaet naer Arnemeijden nijet verre van 't cruijce, staende op den voorschreven dijck", is een vage aanwijzing, wanneer men de plaats waar het kruis gestaan heeft niet meer kan aanwijzen. De heer C. de Waard, in zijne beschrijving van de archieven van den polder Walcheren, meent, dat dit poldertje hetzelfde is als het in den overlooper van Walcheren vermelde polder- ken beoosten Mortiere, want hij schrijft op blz. 42 der in leiding van dit werk het volgende 1 „Over de geschiedenis van de 8e partij Mortiere werpt het bedijkingsoctrooi van 10 Augustus 1520 meer licht dan Mr. Verheije van Citters, die dat octrooi vermoedelijk niet gekend heeft, er over verspreidde2)". Vervolgens geeft De Waard een uiteenzetting van het octrooi en schrijft dan dat er bij den grond ambachtsheeren-vroonen zijn geweest ten bedrage van 2 gemeten 72J^ roeden, door den eigenaar verkregen van den heer van Arnemuiden. De overige 6 gemeten 47 roeden staan in den overlooper van 1589 als Haymanland aange- teekend 3 1) Inventaris van de Archieven der besturen van het eiland Wal cheren 15111870. bewerkt door C. de Waard. 2) Vier verhandelingen van Mr. J. Verheije van Citters, o.a. Memorie over de Vroon-, Leen-, Hayman- en Vrijlanden in Zeeland, blz. 32 en 54. Archief Z. G. d. W., Tweede deel, zesde stuk, 18661869. Zie ook diens kaart..Ik Jehovah die tot de diepte zeg Verdroog zal uwe Rivieren tot Eilanden maken. enz.". Inventaris De Waard, no. 1. 3) Inventaris van het Oud Archief der stad Middelburg door Mr. J. H. de Stoppelaar, no. 1609, a° 1536.

Archief | 1933 | | pagina 75