33 wordt hij niet vermeld „dan alsoo het landt van Walcheren ende Wolfaertsdijck, overmits de troubelen alsoo buijten de jurisdictie ende bedwanck van desen Rentmeester is geweest ende bij henluijden uijt het excercitie van zijn officie is ge houden", zooals in de rekening van 1572 wordt opgemerkt, en op folio vier derzelfde rekening vindt men aangeteekend „van de voornoemde erfcijnsen en is niets gekomen deur- dien eenige polders verdronken zijn, en eenige in Walcheren gelegen, zulks dat bij dezen rentmeester niets en is ont vangen". In de rekening van 1578 vindt men wêer, de „chijns van een schorreken, groot wezende 10j^ gemet". vermeld, evenals in die van de daaropvolgende jaren, tot hij in de rekening van 1595 voor het laatst voorkomt. Later vindt men er niets meer van vermeld. Ook op het terrein is niets meer van het dijkje, waardoor het schorretje in 1520 werd droog gelegd, te zien denkelijk is het evenals de noordhavendijk, waaraan het op weerseinden aansloot, al vroeg geslecht ge worden. In 1540 werden de schorren in de oude haven voor tien jaren verpacht voor 3 10 per jaar, en in het volgende jaar „de arve ende ettinghe van daert anno dertich inne- gebroken was, gelegen in die oude haven" voor 16 schel lingen t). Thans vindt men in de Arne drie boeren-hofsteden, waar van Arnestein de voornaamste is. Dit hof was vroeger eene buitenplaats maar wanneer het gebouwd is weet men niet. Het komt reeds voor op de kaart van Nieuwerkerke, Oud Arnemuiden, den Haijman en Welsinge, waarop de loop der Arne a° 1511 2Op de kaart van J. van Deventer komt Arnestein niet voor, wel op kaarten uit de 17e eeuw, zooals op de kaart van Bernards a° 1641'43 en op die van Visscher omstreeks 1675. 1) Kesteloo, Stadsrekeningen, III, blz. 30. 2) Zei. 111., I deel, blz. 259. Inventaris Kaarten enz. door C. de Waard, no. 137, blz. 16. Archief 19 33 3

Archief | 1933 | | pagina 83