76 sieke voorbeelden van vriendenparen als Orestes en Pylades, Nisus en Euryalus er bij te pas te brengen (p. 142). Als een voorbeeld van Bootius' vloeiend Latijnsch vers wil ik het slot citeeren Esto mihi Pylades, Pyladi tibi rursus Oresten Praestabo, Euryalus sis, tibi Nisus ero. Conjunctis animis juncti foveamus amoris Vincula, non ullo dissoluënda die. Fac, tuus ut nostrum nunquam discessus amorem Frangat, sic nequeam non memor esse tui.1) Everardus Bootius was blijkbaar evenals Hondius theo loog hij kent althans ook Hebreeuwsch en geeft in zooge naamd niet-gepuncteerd Hebreeuwsch een bijbelcitaat en wel Psalm 20 vs 8 ..Deze vertrouwen op den wagen, en die op de paarden, maar wij zullen handelen in den naam van den Heere onzen God".2) Behalve dit Hebreeuwsch citaat met de daaropvolgende prozadedicatie aan zijn vriend Hondius, heeft Bootius nog 1) Wees voor mij Pylades, ik zal mij dan voor u, Pylades, weer een Orestes betoonen wilt gij Euryalus zijn, ik zal Nisus zijn. Laten wij, door verknochte gemoederen verbonden, de boeien der vriendschap trouw eeren, die te geener tijd mogen ontbonden worden. Zorg er voor, dat uw weggaan nooit onze liefde breke zoo moge ik ook nooit in staat zijn niet gedachtig te zijn aan U. 2) De Hebreeuwsche citaten, op verscheiden bladzijden voorkomende in duidelijk maar ook in zeer onduidelijk schrift, zoowel gepuncteerd als ongepuncteerd. zijn op mijn verzoek ontcijferd en terechtgebracht door den 94-jarigen emeritus predikant J. L. Bleeker, thans te Utrecht, die tot zijn 81e jaar behalve predikant bij de Evang. Luthersche gemeente, tevens leeraar in 't Hebreeuwsch was aan het Gymnasium te Middelburg. Behalve hier, treft men Hebreeuwsch aan op het blad van Marnix, later weer te geven voorts op pag. 75 Jehova is mijn deel. Op pag. 109. De Vreeze der Heeren is het begin der Wijsheid. Op pag. 219. Spreuken 19 vs 23 De vreeze der Heeren is ten leven. Op pag. 240 in duidelijk gepuncteerd schrift het slotvers van Prediker Vrees God en houd zijn geboden, want dit is des menschen al. Want God zal alle werk voor het gericht brengen, zegt de Prediker. Op pag. 136. Hetzelfde slotvers van Prediker, maar nu in onduidelijk, ongepuncteerd schrift. Op pag. 255. Spreuken 3 vs 7 Wees niet wijs in eigen oogen vrees den Heer en wijk van het kwade.

Archief | 1934 | | pagina 144