IX de grens van de gemeente Aagtekerke, in den boomgaard van den heer Verhage zijn gevonden een waterput ge metseld uit baksteenen van 26 c.M. lang, een groot aantal scherven, die op de 15e eeuw schijnen te wijzen en een gave Jacobakan, die niet in ons bezit kwam. De vondsten op deze plaats zijn opmerkelijk, daar in deze omgeving noch tegen woordig, noch op oude kaarten een hofstede of ander gebouw voorkomt. Bij het leggen van de fundeering voor de nieuwe Sint- Willibrordus-kapel te Domburg werd aangetroffen een oud, precies Noord-Zuid georiënteerd fundament met daarnaast een stukje wit bepleisterd halfsteensgewelf. De onderkant van dit oude fundament ligt 2.35 M. onder den bovenkant van den vloer van de nieuwe kapel. In de buurt lagen scher ven van 1600 of later. Het onderzoek van den architect Ir. J. van Velsen en den conservator in het terrein en op kaarten in het Rijksarchief te Middelburg heeft de betee- kenis van een en ander niet opgehelderd. Zooals men ziet, leveren deze Domburgsche vondsten slechts losse gegevens het zou voorbarig zijn hieruit nu reeds con clusies te trekken over de topographie van Domburg in de Middeleeuwen. Een klein „wafelijzer" met getordeerden steel, eertijds aan het strand te Domburg gevonden, en door mejuffrouw M. G. A. de Man aan ons museum geschonken, is volgens mondelinge mededeeling van Prof. Dr. W. Vogelsang te Utrecht waarschijnlijk de helft van een hostie-ijzer uit het einde der 15e of begin der 16e eeuw, van inheemsch of Engelsch maaksel. Dit instrument moet dus gevoegd worden bij een aantal voorwerpen, die betrekking hebben op den katholieken eeredienst in Zeeland vóór de hervorming deze zijn nu op verschillende plaatsen in ons museum verspreid tentoongesteld, doch verdienen tot een groep vereenigd te Worden. De verschillende soorten aardewerk, die men in Zeeland

Archief | 1934 | | pagina 15