X aantreft, geven aanleiding tot de vraag, of eertijds een deel hiervan in de provincie zelf vervaardigd werd, evenals bijv. baksteenen. De rekening van de Oostwatering van Walcheren over 1411 vermeldt als ingeland in Scellacht „Jacop Heynric die scotelmaker" en over 1412 eveneens aldaar „Jacop Piers filius die scotelaer" (Archief Z. Gen. 1907 p. 60 en 92). Uit extracten van de notulen van den Raad van Zierikzee, ons welwillend verstrekt door den heer P. D. de Vos, archi varis dier gemeente, blijkt, dat in de 17e eeuw te Zierikzee de pottenbakkerij uitgeoefend werd. In 1636 woonde aldaar „Matthees Huybrechtsse Pottebacker", die zijn product in de stad in het klein liet verkoopen door „diverse weduwen, haer generende mettet vercopen van aerdewerck". Om de con currentie met het Zierikzeesche bedrijf binnen de perken te houden en dumping te bestrijden, werd invoer van „Root- pottebackerswerck" van elders slechts op de wekelijksche marktdagen en gedurende de jaarmarkten toegestaan. Blijk baar werd dus te Zierikzee rood aardewerk met loodglazuur gebakken. In een besluit van 1640 leest men, dat het gelijk soortige concurreerende aardewerk voornamelijk uit Bergen op Zoom ingevoerd werd. Het bedrijf te Zierikzee had als grondstof echter potklei uit Bergen op Zoom noodig. In 1650 bestookten deze beide steden elkander met in- en uitvoer verboden. Bergen had uitgevaardigd een „interdictie van pot- aerde uut te mogen voeren", waarop te Zierikzee 7 Aug. 1650 „Matthijs Huybrechsen pottebacker versouckt dattet roodt aerdewerck niet meer van buyten soude mogen inkomen voor- naemelijck van Bergen op Zoom is goetgevonden aen de Heeren van Bergen op Zoom te schrijven, dat haer Edele gelieven de potaerde te laeten volgen, ofte dat men alhier sal verbieden alle aerdewerck van daer hier komende". Daar Bergen het uitvoerverbod van potaarde handhaafde, vaardigde Zierikzee inderdaad het bedoelde invoerverbod van aarden potten uit. In 1665 blijkt een dergelijk invoerverbod nog van kracht te zijn, maar wordt potklei uit Bergen toch wel te Zierikzee gebruikt. De hier gebakken potten blijken van

Archief | 1934 | | pagina 16