95 Nog tien regels verder wordt deze gedachte telkens her haald. Achter het bovengenoemde portret van Daniel Heynsius op 26j. leeftijd heeft Hondius ook nog op drie bladzijden ingeplakt eenige gedichten van Heynsius met vrij slordige hand geschreven, geheel in vorm en netheid afwijkend van het hier juist meegedeelde.1) Ik ga thans over op Janus Dousa en zijn zoons George en Frans. George Dousa, een groot beoefenaar van oostersche talen, was een vriend van Hondius 2) hij heeft op p. 167 een citaat gegeven uit Velleius Paterculus II 36 Vivorum ut magna admiratio, ita censura difficilis 3 In memoriam sui adscripsit docto modestoque Iuveni Petro Hondio Georgius Dousa IX Aprilis '99 Lugduni Batavorum. George was juist terug van een groote reis, eerst naar Polen, vervolgens naar Constantinopel om verdere taalstudie te maken, had hij toestemming weten te krijgen om met onze oorlogsvloot mee te varen. Volgens het Nieuw Nederl. Biogra- gijzelfwat gij niet verlangt, aanvaard datwant indien gij waardige gedichten verlangt, zal hij, die ze zal geven, een ander zijn het zal een ander zijn, maar niet uw Heynsius. Wee mij Waarom zetelt er niet in onzen boezem een bevalligheid, die uwer waardig is Wij geven óf niets óf wat onwaardig is, want gedichten, die uw wenschen waardig zijn, hebt slechts gij, die ze verlangt. 1) Juist dezer dagen (23 Nov. 1934) heeft D. J. H. van der Horst aan de Leidsche Universiteit een belangwekkend proefschrift verdedigd, getiteld Daniel Heinsius (15801655), waarin de stellig welsprekende en veelzijdige, toch niet zoo buitengewoon geleerde, maar wel zeer ijdele professor van later uitvoerig geschetst wordt. Hondius en vele der in dit artikel behandelde personen komen ook bij Van der Horst, de een meer, de ander minder, ter sprake. 2) Wanneer men bedenkt, dat George in de volksmond verbasterd is tot Joris (St. George St. Joris), dan zou George Dousa in het bovenbesproken pijlbundel-gedicht met I. D. kunnen zijn aangeduid. In het ,,N.N. Biogr. Wdb." wordt hij, zie ik, inderdaad aangeduid als George of Joris van der Does. Janus Dousa Jr. komt, als zijnde veel ouder dan Hondius, niet in aanmerking als studievriend. 3) Even groot als de bewondering voor de levenden is, even moeilijk is hun beoordeeling.

Archief | 1934 | | pagina 167