96 fisch Woordenboek is hij op dien tocht ten gevolge van het slechte klimaat gestorven op St. Thomas. 1Hondius heeft toen een tweetal gedichten aan hem gewijd. Het tweede gedicht geeft goed de groote vereering van Hondius voor den taalgeleerde weer volgens hem had George alle aardsche talen tot in 't verre oosten in zich opgenomen, hij moest nu dus voor verdere studie Neptunus' rijk opzoeken en ten slotte in het hemelrijk belanden. Zijn ,,in memoriamluidt 't gedicht is afwisselend hexa meters en jambische senarii) (p. 168) Memoriae G. Dousae, a Byzantino itinere reducis, ac mox in navali D.D. Ordinum Foederatorum Provinc. Belgicarum in Hispanias expeditione, ad littus MAIORIS CANARIAE rebus humanis exempti. Dousiades animo linguas conceperat omnes Ryphaea ad usque montium cacumina Quotque animo linguas, totidem conceperat ore, Ryphaea ad usque montium cacumina. Unica restabant Neptuni regna, suumque Cui quisque terrae largiter persuaserat Sermonem genius, tandem post fata recepit Patente, magnus aequoris magni parens Commotus, gremio, docuitque silentia regni Tacentis inter murmura undantis maris. Ultima restabant coelestia regna, suumque Cui quisque mundi largiter persuaserat Sermonem genius, tandem post fata recepit Patente, magnus Aetheris magni Parens Commotus, gremio, et docuit coelestia regna, Diasque voces coelitumque gaudia. Ergo is qui terram, maria, et coelestia novit, Tandem sepulchro clausus in regnis tribus. Dum labor in terra, funus cum corpore in undis 1Met „St. Thomas" zal wel bedoeld zijn ,,St. Thoraé" in de Golf van Guinea het West-Indische St. Thomas ligt wat ver uit de koers.

Archief | 1934 | | pagina 168