104 f chelle blijkens een inschrijving van Philippus Lansbergius, die zijn inscriptie opdraagt „Petro Hondio, iter in Gallias paranti". Blijkbaar heeft Hondius dus in den voorzomer van 1601 zijn afscheidsbezoeken gebracht aan de Leidsche pro fessoren, en evenals het hem gelukte een tweede inscriptie te krijgen van prof. Merula, zoo waagde hij zich ook met dat doel aan een afscheidsbezoek bij den grooten Scaliger. Joseph Justus Scaliger, zoon van Julius Caesar Scaliger, Franschman uit Zuid-Frankrijk, maar Italiaan van afkomst, had zich ten slotte door Curatoren der Leidsche Universiteit laten overhalen den professorstitel aldaar te aanvaarden en zich te Leiden te komen vestigen, echter onder beding, dat hij geen college s zou behoeven te geven. Het Curatorium, dat er alles aan gelegen was de nog jonge Universiteit te doen schitteren door wereldberoemde namen, bewilligde in dit voorbehoud Scaligers aanwezigheid te Leiden, zijn moge lijke omgang met de studenten zou voldoende aantrekkings kracht hebben op de studeerende jongelingschap, ook uit andere landen. We vinden nu in het Album van Hondius, gelijk wij het opmerkten ten aanzien van Merula, ook twee inscripties van Scaliger, beide eveneens door ongeveer drie jaar tusschenruimte gescheiden. Op geen van beide wordt Hondius persoonlijk toegesproken. De eerste inscriptie (p. 17) is geda teerd XV Kal. Novembr. Julianas CIOIOXCVIII, d.w.z. 17 Oct. 1598. De bijvoeging „Julianas" wijst op de Juliaansche tijdrekening, toen nog in 't gewest Holland in gebruik. Scali ger heeft juist van de oude tijdrekening veel studie gemaakt, blijkens zijn bekend geschrift „De emendatione temporum". Men kan zich het eerste bezoek van den theologischen student Hondius bij den grooten Scaliger indenken. Als ik nogmaals een scène uit Goethe's Faust mag aanhalen, dan stel ik me voor, hoe evenals daar de leergierige Wagner heel enthousiast spreekt over de heerlijke vorderingen der weten schappen, uitloopend op de ontboezeming „Und wie wir 's dann zuletzt so herrlich weit gebracht", evenzoo hier bij Scaliger de jonge student Hondius met vuur (in 't Latijn?) zat te redeneeren over kunsten en wetenschappen en hoe

Archief | 1934 | | pagina 178