XI goede qualiteit te zijn en als kookpotten gebruikt te worden, zooals aan vele van de roodaarden potten op drie pootjes in ons museum nog te zien is, dat ze op open vuur of in de heete asch gebruikt zijn. Ook op schilderijen van Pieter Aertsen, Jan Steen, Gerrit Dou en anderen ziet men, dat dit model in de 16e en 17e eeuw tot den gewonen keukeninventaris behoorde. 18 Aug. 1665 besloot men te Zierikzee „eerstelijck op de requeste, ingegeven bij Maerten Dierickse, om vreemt aerdewerck van ter Gouwe alhier binnen de stadt te mogen inbrengen (alvoorens hebbende geëxamineert het octroy, aen de pottebacker deser stede vergunt), dat gevoechlijck soude connen werden getolereert het inbrengen van eenich cleijn Hollants root-aerdewerck, twelck noyt over het vuyr gebruykt en wert, alsoo datselvige alhier van Berchse aerde gemaeckt, wert bevonden beter jegens het vuyr te mogen, en het bersten soo niet onderworpen te sijn". 1 Mei 1684 was ingekomen een „versoeck van Mattheus Hubreghtse van der Weyde pottebacker dat inbrengen van root aerdewerck bij buytenluyden op de jaermarckten, twee- mael des jaers voor desen gepermitteert, tot op eenmael in de zomermaent magh werden vermindert" enz. 1 Aug. d.a.v. werd dit verzoek in hoofdzaak toegestaan op voorwaarde, ,,dat den suppliant gehouden blijft sijn aerdewerck alhier te leveren voor vier stuvers de werp en tselve soo goet en deughtsaem maecken als tot Bergen wert gedaen". In 1692 verzocht Matheus van der Weyde pottebacker het hem verleende octrooi te verlengen, „mitsgaders dat hetselve moght werden geamplieert dat niemant buytten de September- marckt eenigh aerdewerck tsij root, groen oft geel ofte anders alhier in de stadt souden vermogen te brenghen." „Burgh- meesters en tresorieren" adviseerden dit verzoek in hoofdzaak toe te staan ,,en verders aengaende het versouck van octroy van groen en geel aerdewerck breeder in de requeste geex- presseert, soude connen consenteren en inganck laten nemen als den suppliant in staet sal sijn om tselve te konnen backen." Hierdoor wordt bevestigd, dat het ondoorzichtige groene en gele glazuur (uit vondsten welbekend) een jonger product is.

Archief | 1934 | | pagina 17