107 Ook de Franeker hoogeschool is door Hondius bezocht dit blijkt o.a. uit een inscriptie (op p. 139) van den uit Lubeck afkomstigen Franeker professor Martinus Lydius. Na een uitvoerig citaat uit de Epistels van Seneca luidt zijn dedicatie als volgt Eximiae spei et docto iuveni Petro Hondio in sui memoriam scripsit Franekerae Martinus Lydius Lubecensis. Anno 1599 Vi7 Octob. Ook deze, uit den vreemde gekomen, professor geeft aan, dat hij wel de Juliaansche tijdrekening in Friesland moet gebruiken, maar met de Gregoriaansche bekend is.1) Van dezen Martinus Lydius heeft Hondius een aardig portretje ingeplakt en op een volgende pagina een uitvoerig lijkdicht voor hem geschreven. 't Bezoek aan Franeker behoeft slechts kort geweest te zijn volkomen gelijktijdig met de inscriptie van Martinus Lydius is die van Joan Arcerius, (p. 148), gedateerd 1599, ipsis Nonis Octob. [d.w.z. 7 Oct.] en van Sibrandus Lubbertus, ook 7 Oct. 1599. Zooals reeds gezegd is, vergezelde het Album Hondius op zijn reis naar Frankrijk, zoodat in Parijs de groote Casau- bonus, in Saumur de beroemde Hugenoot du Plessis Mocnay en te La Rochelle (Rupellae) verscheidene Rupellani (profes soren en predikanten) en ook daar vertoevende Nederlan ders2) hun bijdragen aan het Album schonken. 1De Friezen hebben nog langer dan de Hollanders de oude kalender stijl behouden. Eerst in 1752, toen 't verschil tusschen beide stijlen nog was toegenomen, zijn zij tot den juisteren kalender overgegaan doch daar werkgevers en huiseigenaren toen nog recht hadden op 11 dagen werk prestatie of huurpenningen, gingen nieuwe contracten in plaats van op 1 Mei toen in op 12 Mei, datum, waarop in Friesland nog steeds knechts en meiden hun nieuwe dienstbetrekking aanvaarden en waarop nieuwe huurcontracten ingaan. 2) O.a. een zekere Edzard Rengers in Post. Frisius. Feitelijk was het geslacht ,,Rengers-ten-Post" Groningsch. Ten Post ligt aan het tegen woordige Damsterdiep. Dit deelde mij Prof. G. Gosses mede. Eigenaardig is wel. dat Groningers in dien tijd zich blijkbaar vaak en graag noemden Frisius. Van onze oude, uit Groningerland afkomstige, schilders in Italië is hetzelfde nog onlangs opgemerkt.

Archief | 1934 | | pagina 181