XII Hoelang deze industrie nog te Zierikzee uitgeoefend is, weten wij niet. Als echter in 1787 eenige „winkeliers in aarde- goed binnen deeze stad reverentelijk te kennen geevendat potschippers en reizende kooplieden met „Keuls aardewerk" hun concurrentie aandoen door ook in het klein te verkoopen, dan wordt in dit request en in het daarop gevolgde rapport over fabricage van aardewerk in Zierikzee niet meer ge sproken". Bijlage bij het verslag betreffende de steenenkamer. Pottenbakkerij te Zierikzee. Extracten Notulen Raad 1 29 November 1636. Burgemeesters ende Tresoriers, deliberende opten requeste van Mattheus Huybrechtsse, pottebacker, onderteyckent by diverse weduwen, haer generende mettet vercopen van aerde- werck, hebben den Supplianten geaccordeert, dat van nu vort- aen het (lees geen) Rootpottebackerswerck van buyten binnen deser Stede gebracht sal mogen werden, uutgesondert alleen de wekelijcxe mertdagen, mitsgaders de jaerlijcxe merten, dye gelaeten werden bij haere gewonelijcken vrijedom, ende dit alles bij forme van een preuve voir den tijt van tyen jaeren. 11 April 1640. Op de requeste van Mattheus Huijbrechsen pottebacker, is goetgevonden, dat niemant met aerden potten te vercopen sich generende, en sal vermogen eenich pottebackers root, sijnde van Bergen op Zoom ofte andersints. binnen deser stede te brenghen omme uut te venten ende te vercoopen. ende dat bij preuve voor een jaer, uutgesondert op de weecke- lijckxe marcktdaeghen ende jaermerckten, die als in de voor- gaende requeste werden gelaeten bij haeren vrijdom. 15 Juni 1650. Is gelesen missive van de stadt Bergen op Zoom, wesende responsive op onse missive, aen haer Edele geschreven no pende de interdictie van potaerde uut te mogen voeren wert 1) Afschriften, verstrekt door den heer P. D. de Vos, archivaris der gemeente Zierikzee.

Archief | 1934 | | pagina 18