XXI jonge mossels) op grooter diepte dan gewoonlijk en wel in 1932 in de Westerschelde bij Terneuzen en in 1933 in den Roompot, beide keeren op een diepte van meer dan 20 meter. De stroom heeft op deze en andere diepe vischplaatsen deze beenderen uit tertiaire en jongere aardlagen losgespoeld. Door elkander worden opgehaald de resten van een zeefauna uit mariene afzettingen der mioceene of plioceene periode en van een jongere landfauna uit fluviatiele afzettingen der pleisto- ceene periode. De zeefauna is dus de oudste en bestaat uit verschil lende soorten potvisschen, dolfijnen en vinvisschen (dit zijn alle Cetacea, dus zoogdieren). Dr. A. B. van Deinse te Rotterdam heeft ons over deze diergroep voorloopig inge licht. Tot deze fauna behooren ook de walrus-schedels uit de Westerschelde in het Stedelijk Museum te Vlissingen en in het Geologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht. Over het voorkomen dezer fauna in Zeeland was totnogtoe slechts uiterst weinig bekend. Beter was men reeds op de hoogte van de landdieren uit het einde van de periode der ijstijden en direct daarna. Onze kennis kan door onderzoek der nieuwe vondsten belangrijk uitgebreid worden. De mammout. Elephas primigenius, komt veel voor. Bison priscus wordt herhaaldelijk gevonden. De behaarde neushoorn, Rhinoceros tichorhinus, en het reuzen- hert. Megaceros germanicus, blijken niet zoo zeldzaam te zijn geweest, als het tot voor kort scheen. Het rendier. Rangifer tarandus, en de eland, Alces alces, zijn zeldzaam het edel hert, Cervus elaphus, is talrijker. Onder de nieuwe vondsten is ook het paard, Equus caballus, vertegenwoordigd. Van de holenbeer, Ursus spelaeus, heeft het Rijksmuseum van Geo logie te Leiden een schedel uit Zeeland. Het is opmerkelijk, dat de oeros, Bos primigenius, nog niet in Zeeland aangetroffen is. Het is niet zeker, zelfs niet waarschijnlijk, dat al deze landdieren tegelijkertijd in deze streken geleefd hebben vermoedelijk moeten hier nog perioden met verschillen in klimaat, plantengroei en fauna onderscheiden worden.

Archief | 1934 | | pagina 27