30 Voor alle andere mannelijke woorden en voor alle vrouwe lijke komt alleen de vrouwelijke vorm de, die voor Zouen me de smid nie is litten kommen M'ên de vent di net nöh ezien. Uut de wegt jongers. Deur de rehen lópen. Beter oppassen maat of je hi ni d'elle en je wil toch zeker ok liever in den emel kommen. Anders is het verschil in geslacht alleen nog merkbaar aan den vorm van het pers. voornaamwoord, wanneer het per soonsnamen betreft Is 't de vróuwe tuus Nêe's, dat is ze net nie. Wêer is 't de knecht Ie is om bêestepeen. Alle andere zelfst. naamw. worden voor het gebruik van het persoonlijk voornaamw. als mannelijk beschouwd Ik mö van die wien hin mi ên, ie is mien te zuur. -Wirrom eet je je pap nie op Ie is t'eet. De melk is a wee dierder eworren. Je kunt 'n a hauw nie mi kriehen ok, ïer in de buurte. Zelfs namen van vrouwelijke dieren volgen dien regel (gelijk trouwens ook in 'talg. Ned.). Bv. van een paard sprekend Ei Lies a ekacheld Nêe, ie is komde weeke pas rekenienge. Wat is 't die koeie töh wild. Me zun 'n is een tóuwe an z'n póót binnen. Die katte van julder is ök nie fee wérd. Ie kiek ni de muzen nie om. De volgende woorden wijken in geslacht van het alg. Nederl. af (zie voor de woorden aanvangend met een klinker of b. d, t Het Lidwoord). Slik (in 't Ned. onzijdig). De slik angd an z'n vuróod. Fêeste (in 't Ned. onzijdig). Op de fêeste kommen. Tóuwe (in 't Ned. onzijdig). Hee mien die tóuwe. Snotte (in 't Ned. onzijdig). De snotte lopt uut z'n neuze. Cement (in 't Ned. onzijdig). Die cement is te dinne. Pad (in 't Ned. onzijdig). Van de pad of rïken. Jêr (in 't Ned. onzijdig). Alleen in de uitdrukking van de jêre. Van de nijêre (Oude datieven).

Archief | 1934 | | pagina 90