34 bij de executie der vonnissen behulpzaam te zijn1). Tegelijk gelastte de graaf de regeering van Middelburg en andere steden, ,,dair die ghemeyn cooplude uut Enghelant in toe- commenden tyden commen zullen te legghen" hun blij vende vestiging was dus vermoedelijk weer opgeheven2) hun geen „caucioenteyken of tollenbrieven" te geven, waar mede zij uit het land zouden mogen trekken, tenzij zij eerst een bezegelde cedulle brachten van een van hun hoofdlie den 3) in 1425 stond de regeering van Middelburg hun een vrijgeleide toe, waarbij hun vrij verkeer in de Arnestad werd verleend 4Maar ook nu was het Engelsche verkeer in de Nederlanden niet ononderbroken. Toen de zich steeds uit breidende Engelsche lakenindustrie aan de Hollandsche een gevoelige concurrentie begon aan te doen, werd, evenals reeds vroeger in Vlaanderen het geval was geweest 5een- en andermaal het eerst in 1418 6de invoer van Engelsche lakens verboden en stond het verkeer met het eilandenrijk tijdelijk stil. En van hoeveel belang, naast hun bovengenoemde relaties met andere vreemde kooplieden, de lakenaanvoer der Engelschen voor het Middelburgsche handelsleven was, leert ons het voorschrift van de ordonnantie voor de lakensnijders, vermoedelijk omstreeks 1417 vastgesteld, die aan de ,,nacie van den Ingelschen ende die nacie van den Scotten" een uitzondering toestond op het bindende voorschrift, dat lieden met laken van buiten komend „zullen staen in huysen ende in kellenaeren" 7) zij mochten nl. twee marktdagen per week met hun lakens op de markt staan, mits verkoopend nood zakelijke concessie aan de stedelijke wantsnijders ,,by der 1) Smit, Bronnen 1. no. 918. 2) In 1411 was in ieder geval William Stokes, wardein der Engelsche natie, te Middelburg gevestigdzie t.a.p. nos. 879,880,882. 3) Bronnen III. no. 131. In 1421 werden deze privilegiën bevestigd. 4) t.a.p. no. 141. In 1426 echter werd over minder welwillende behandeling geklaagd, zie t.a.p. no. 144. 5) Zie hiervoor H. Pirenne, Histoire de Belgique II, p. 194 vlg. 6) Zie Posthumus, Leidsche lakenindustrie I, p. 252. 7) Bronnen III, no. 133 13. Ook de bekende karsay komt in dezen tijd voor het eerst te Middelburg voor, zie t.a.p. 7.

Archief | 1935 | | pagina 100