41 hoord 1was voor den landsheer de inrichting van den stapel te Middelburg en het heffen van een zeker recht daarvan een zeer begeerlijk middel om deze lacune in zijn tolsysteem te corrigeeren. De stad aan den anderen kant verkreeg, afgezien van de direkte financiëele bate, die zij er door genoot, het voordeel dat voortaan de overscheping der vreemde koopman schappen niet op de Walchersche reede, maar binnen haar haven zou geschieden. Het „recht," dat voor het overschepen moest worden be taald en dat door stad en landsheer gelijkelijk zou worden genoten, was het pond- of cancelioengeld, waarvan de cijfers over de periode, gedurende welke het geheven is, nl. tot 1464. ons in de Zeeuwsche rentmeestersrekeningen en in de stads rekeningen zijn bewaard2). Over den oorsprong ervan deed, in 1446, de regeering van Middelburg een verhaal3), dat de plank toch niet geheel mis schijnt te slaan, inzoover er in de periode van den Engelschen wolstapel inderdaad van heffing van een pondgeid sprake is, dat in de rentmeestersrekeningen wordt verantwoord vermoedelijk was dit een extra-belasting, die de landsheer van den wolstapel genoot. Het pondgeid bovenbedoeld, dat langzamerhand met cance lioengeld volkomen werd geïdentificeerd4), wordt in 1406 de verantwoording over 1405 is niet bewaard voor het eerst in de rentmeestersrekening vermeld5) „ontfangen van 1) Sneller, a.w., p. 27. In 1416 stuitte een poging tot vestiging van een tolwacht te Arnemuiden af op verzet van Middelburg, zie t.a.p. p. 27 n. 3. 2) De totalen der ontvangsten, waaruit wel geen statistiek van bet Middelburgsche handelsverkeer kan worden berekend, maar die toch zekere relatieve beteekenis hebben, zijn afgedrukt in Archief Zeeuwsch Gen. 1918, p. 102104. In 1464 werd het cancelioen door Middelburg tegen betaling van een vast bedrag 's jaars afgekocht. 3) Zie Bronnen III, no. 185. 4) Voorbeelden bij Sneller, a.w. p. 28. 5) De stadsrekeningen vermelden sinds die van 1396/97 de ontvangsten „van den pontghelde, dat die vremde luden gheven hier in der stede, die

Archief | 1935 | | pagina 107