44 van den landsheer waande, en wiens hulp hij in ieder geval vaak noodig had, en van diens stad, die als centrum van Hanzeaten en Schotten bij hun verkeer op Walcheren toen toch zoo min niet was1), in een hoek te duwen. En zoozeer schijnt dit in strijd met wat wij van de verhoudingen op Walchereen weten, dat Sneller2), voordat de vondst van een gelijkluidend afschrift in de memorialen der grafelijkheid ook hem overtuigde van de onjuistheid zijner suppositie, de meest aannemelijke verklaring dezer disloquentie scheen te hebben getroffen door de gissing, dat de woorden: ,.of tVeergat" door de Arnestad bij een latere gelegenheid zouden zijn ge- interpoleerd. Maar hoe vreemd het ook zij, dat Middelburg deze uitbreiding heeft weten te verwerven, staat nu wel vast. Of de stad echter veel succes van haar overwinning heeft gehad, mag twijfelachtig heeten. Bovendien bevatte het pri vilege, naar wij boven zagen, de sanctionneering der opge komen gewoonte om de verplichting, binnen Middelburg te komen verstapelen, af te koopen. Gaf deze regeling dus eenerzijds een uitbreiding van Middelburg s stapelaspiraties, aan den anderen kant bevatte zij een beperking, die de kiem der ontbinding in zich droeg. Dat het Middelburgsche stapelrecht van den aanvang af niet sterk heeft gestaan, zagen wij boven dit vindt zijn beves tiging in de omstandigheid, dat de overgeleverde gevallen van bestraffing der overtreders uitermate schaarsch zijn3). Gepaard met de reeds genoemde mogelijkheid van compositie, geraakte hierdoor het stapelrecht langzamerhand in verval. In 1445 heeft Middelburg dan ook voor den kanselier van Bourgondië plechtig van het recht afstand gedaan4) nog geen twintig jaar later werd ook aan de heffing van het 1Zie ook hetgeen Reygersberch in zijn kroniek op het jaar 1435 over Veere's welvaart mededeelt. 2) Sneller, Walcheren p. 46 vlg. Daartegenover ook dez., Bijdr. Vaderl. Gesch. Oudheidk. VI, 1 p. 201 noot. 3) Voorbeelden, zie Bronnen III, nos. 173, 181 zie ook II. p. 318, 325. 4) Bronnen III no. 184.

Archief | 1935 | | pagina 110