46 en andermaal tot nieuw leven te wekken doch aan de stapelperiode kwam zoo een einde. Voor de stapelpolitiek kwam thans het transitobedrijf op de Walchersche reede in de plaats, waarin Middelburg met Arnemuiden een dominee- rende plaats bleef bekleeden. Doch voor wij tot de behande ling hiervan overgaan een enkel woord over de wijze, waarop in de stapelperiode de handel te Middelburg was georgani seerd, waaromtrent de reeds genoemde ordonnantie op de makelaardij 1uit het begin der 15e eeuw ons waardevolle inlichtingen verschaft. Ten tijde harer stapelpolitiek treffen wij ook in de Arnestad het meest rigoureuze middeleeuwsche gastenrecht 2aan. Het doel daarvan was de voordeelen van het handelsverkeer zoo veel mogelijk voor de eigen burgers te monopoliseeren door den directen handel van gast tot gast zooveel mogelijk tegen te gaan en hun hoogstens op jaar- of weekmarkt den groot handel toe te staan. De ordonnantie op de makelaardij nu schreef ook voor Middelburg de overal in de Middeleeuwen gevolgde economische maximes voor. Evenals in andere ste den, waar het handelsverkeer grootendeels passief was, als bv. Brugge en Dordrecht, trad ook hier de beteekenis der tuschenpersonen sterk op den voorgrond. En evenals te Brugge3), treden ook te Middelburg de waarden, de hoste liers, bij wien de vreemdelingen met hun goederen hun intrek hadden genomen, als makelaars op. Streng werd daarbij toe- 1) Bronnen III, no. 122. Overigens is deze ordonnantie wel niet de oudste de rentmeestersrekening van 1366/69 (Heeringa, Rekeningen no. 34) vermeldt een post van makelaardij, betaald voor den verkoop van een gestrande partij grayn de makelaardij was toen stellig al geregeld. 2) Over het gasten- of vreemdenrecht, zie Th. Stolze, Entstehung des Gasterechts in den deutschen Stadten des Mittelalters (Marburg, 1901) R. Ehrenberg, art. Fremdenrecht in: Handwörterbuch der Staats- wissenschaften. 3) Zie hiervoor R. Ehrenberg, Makier, Hostelier und Börse in Brügge von 1316 Jahrhundert (Zeitschrift für das Ges. Handelsrecht XXX, p. 403 vlg.).

Archief | 1935 | | pagina 112