49 scheepvaartverkeer had niet alleen van Middelburg, doch ook van Antwerpen was het de voorhaven, vooral voor den handel op het Westen wordt hierdoor toch wel zeer dui delijk gedemonstreerd. En inderdaad wierpen, voor of na, schepen uit schier alle hierboven genoemde plaatsen in grooter of kleiner getal het anker uit voor de Arnemuidsche reede. Een gelukkig toeval heeft ons, in beeld en geschrift, een tamelijk duidelijke voorstelling hiervan overgeleverd. In 1559 stelde Arent Janszone Boom, dijkgraaf der Zuidwatering, een me morie op over den rand van het eiland Walcheren, om mili taire redenen op bevel der landsregeering in 1546 door hem opgemeten, welke door C. de Waard is gepubliceerd1) de daarbij gemaakte kaart ging verloren, doch een andere, uit dezelfde periode, bewaard in het Museum Plantijn, verduide lijkt Boom's betoog op voortreffelijke wijze2). Met behulp van deze beide gegevens kunnen wij ons dit beroemde cen trum van het Europeesche scheepvaartverkeer der 15e en 16e eeuw vrij goed voorstellen. Niet minder dan 23 hoofden lagen er tusschen Arnemuiden en Blankershoek (bij het in 1547 gebouwde kasteel van Rammekens), waarvan vele3) waren aangewezen als ligplaats voor schepen van bepaalde herkomst. Eerst kwamen dan die der beurtschippers van Bergen, Goes, Zieriksee, Antwerpen 4en der hallasters ook aan het achtste hoofd, genaamd het „Wester hoet", meerden deze, evenals „vele goede luden, die op Ingelant vaeren." De Engelschen zelf lagen voor het vijftiende hoofd, genaamd „dat hoet van der Ingelsche reede gelegen ten zuiden van de mond der Middelburgsche haven op het schor 1) Archief Zeeuwsch Gen. 1912 p. 129 vlg. 2) In zijn geheel gereproduceerd bij Van Empel en Pieters, Zeeland door de eeuwen heen, tegenover p. 9. 3) In eerste instantie dienden zij als oeververdediging zie de meer genoemde memorie, met name ten aanzien van de beide hoofden aan de mond der Middelburgsche haven (Archief 1912 p. 143). 4) Deze kwamen ook bij het 26e hoofd, het Oprelshoet, ten westen van Rammekens gelegen (t.a.p. p. 148). Archief 1935. 4

Archief | 1935 | | pagina 115